Hypotéka na dům – jak si najít tu nejvýhodnější?
K nejvyhledávanějším úvěrovým produktům u nás i ve světě patří hypoteční úvěry, které lidem umožňují vzít si půjčku na základě ručení nemovitostí. Hypoték ale existuje více druhů, vybrat si pak zájemci mohou z široké nabídky bankovních i nebankovních poskytovatelů. V tomto textu si můžete přečíst základní informace o hypotékách a rady, jak vybrat tu nejvýhodnější.
Co je to zápůjčka a jak se liší od výpůjčky?
Při hledání úvěru nebo při čtení informací ze světa financí se často můžeme setkat s termínem zápůjčka. Jaký je přesný význam tohoto slova a v čem přesně se zápůjčka liší od půjčky nebo od výpůjčky? Na základní otázky ohledně těchto pojmů se vám pokusíme odpovědět na následujících řádcích.
Půjčka na auto – jak získat ten nejlepší úvěr?
Dosloužilo vám vaše staré auto a potřebujete si místo něj koupit nové? Nebo ještě žádný automobil nemáte a plánujete koupi úplně nového vozu? Ať už plánujete pořízení auta z jakéhokoli důvodu, jednou ze zásadních otázek je financování jeho nákupu. Jen málo lidí si může dovolit koupit nové auto ze svých úspor a na řadu tak přichází výběr vhodného úvěrového produktu. V případě půjčky na auto lze v zásadě vybírat ze dvou základních variant – buď klasický úvěr na auto nebo nákup auta prostřednictvím leasingu. Obě možnosti mají svá pro i proti, v tomto článku se na obojí podíváme podrobněji.
Jak získat peníze, když je potřebujete co nejrychleji
Jak co nejrychleji získat peníze? To je otázka, kterou často řeší spousta lidí. K penězům se dá legálně dostat mnoha způsoby, nicméně pokud je potřebujete co nejrychleji, může to být mnohdy docela problém. Shrnuli jsme pro vás několik příkladů, jakým způsobem se dají rychle získat peníze, od běžného zaměstnání až po nejrychlejší nouzové řešení v podobě nebankovních půjček.
Základní informace o úrocích u půjček
Se spotřebitelskými i hypotečními půjčkami jsou neodmyslitelně spjaté i úroky. Při rozhodování o tom, kterou půjčku si lidé sjednají, je výše úrokové sazby obvykle jedním z nejdůležitějších kritérií. Vyznat se v úrocích ale není zas tak jednoduché – je totiž rozdíl mezi samotnou úrokovou sazbou a RPSN (roční procentní sazbou nákladů), je také třeba se podívat, zda je úroková sazba uvedena jako roční nebo např. měsíční.
Máte zájem o vánoční půjčku? Pomůžeme vám ji vybrat
Prosinec je obdobím, kdy stoupá zájem o úvěrové produkty a větší množství lidí si sjednává půjčku. Zpravidla si lidé půjčují především na nákup vánočních dárků a díky nepřebernému množství různých úvěrových společností mají široký výběr. Vánoční půjčka může na jednu stranu pomoci, druhou stranou mince je ale následné splácení – mnoho lidí s ním má potíže a často se pak dostanou do ještě větší krize.
Cetelem končí, místo něj přichází nová banka Hello bank
K zajímavé změně došlo nedávno na českém finančním trhu. Známého poskytovatele půjček a nákupů na splátky Cetelem totiž nahradila nová banka, která již působí v několika zemích Evropy. Jedná se o Hello bank, která na činnost Cetelemu navazuje, nabízí ale i celou řadu dalších služeb a jedná se o standardní banku, u níž tedy nejde pouze o půjčky, ale i o základní produkty, jako je běžný účet nebo debetní karta.
Co je to bonita klienta a podle čeho se posuzuje?
Pokud jste si někdy sjednávali půjčku – ať už od banky nebo nebankovní společnosti – možná jste se setkali s pojmem bonita klienta. Pokud si nejste jistí, co toto slovní spojení znamená, v tomto článku najdete jeho stručné vysvětlení a základní informace o tom, podle čeho se bonita posuzuje.
Jaké jsou podmínky pro získání hypotéky?
Získat hypoteční úvěr není tak jednoduché jako u běžných spotřebitelských úvěrů, kde jsou požadavky (zvláště u nebankovních poskytovatelů) mírnější. Zatímco např. malou a rychlou půjčku do výplaty dnes může dostat téměř každý člověk starší 18 let, u hypoték už je třeba splňovat celou řadu požadavků. Které podmínky patří u hypotečních úvěrů k těm základním?
Základní informace o zástavním právu
U některých bankovních a nebankovních půjček je jejich poskytnutí podmíněno zástavou. Obvykle se jedná o zástavu nemovitosti, pojem zástavní právo je ale mnohem širší a patří do něj i celá řada dalších věcí. V tomto článku si o zástavních právech řekneme něco bližšího.
Osobní bankrot a jeho podmínky
Oddlužení neboli osobní bankrot je vhodným řešením pro spoustu zadlužených lidí, kteří už nemohou splácet všechny své dluhy. V tomto článku jsme shrnuli některá základní fakta, která se oddlužení týkají.
Životní minimum – k čemu slouží a jak se dá zjistit jeho výše?
Jedním z důležitých pojmů v oblasti sociálních dávek a financí je životní minimum, které je u nás stanoveno zákonem a od jeho výše se odvíjejí různé dávky, příspěvky, alimenty nebo nezabavitelné částky. V tomto článku si vysvětlíme, co přesně životní minimum znamená, jak se liší od existenčního, jak se jeho výše postupně vyvíjela a na jaké životní minimum mají lidé nárok.
K čemu slouží debetní karty a jak se liší od kreditních?
Když se bavíme o platebních kartách, které už se pro drtivou většinu lidí staly naprostou samozřejmostí, hodně lidí má stále zažitý výraz kreditka, kterým souhrnně svoje platební karty označují. Tento termín ale není úplně přesný a je trochu zavádějící – mezi debetní a kreditní kartou je totiž zásadní rozdíl. V následujícím textu si o debetních kartách řekneme něco bližšího a vysvětlíme si také, v čem se liší od ostatních typů platebních karet.
Co znamená slovo insolvence a jak se z ní dostat?
S finančními problémy se den co den potýká velké množství lidí a spousta z nich postupem času spadne do tzv. dluhové pasti. V souvislosti s dluhy se často můžeme setkat s termínem insolvence. V tomto článku si řekneme, co toto slovo znamená, jak se do insolvence může člověk dostat a jaká jsou možná řešení tohoto nepříjemného stavu.
Jak funguje kontokorent a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?
Jedním z mnoha úvěrových produktů, které je možné si sjednat, je kontokorentní úvěr, zkráceně kontokorent. Nejde ale o klasickou půjčku, ale o specifickou službu, kterou svým klientům poskytují banky jako doplněk k běžnému účtu.
I důchodci mohou získat dobrou půjčku – kde se dá najít?
Důchodci a senioři patří mezi klienty, kteří mají obecně horší pozici při sjednávání půjček a jiných úvěrových produktů. Je to dáno jednak jejich nižší bonitou (např. oproti zaměstnancům nebo podnikatelům), dále pak věkem, což se týká zejména osob nad 65 let. Kde si mohou důchodci najít půjčku, kterou mají šanci získat a zároveň není nevýhodná?
Půjčky Zaimo a Kredito24 končí – které nebankovní úvěry jsou vhodnou alternativou?
Společnost Kreditech Česká republika, která je českou pobočkou německé společnosti Kreditech Holding, přestává poskytovat svoje dvě nebankovní půjčky. Konkrétně se jedná o produkty, jež byly nabízeny pod názvy Zaimo a Kredito24. Jaké byly hlavní výhody těchto dvou úvěrů a jaké jiné nebankovní půjčky jsou dobrou alternativou, kterou vám můžeme doporučit?
Společnost Scotiabank a její půjčky v různých zemích
Jednou z významných finančních institucí, které poskytují svoje finanční služby ve více zemích světa, je kanadská mezinárodní banka Scotiabank. Jedná se o velkou bankovní společnost, jež byla založena roku 1832 a dnes nabízí úvěrové a jiné finanční produkty především v zemích Severní a Jižní Ameriky, ale také v Evropě, Austrálii nebo Africe. Banka je aktivní i ve sponzorování různých sportovních a kulturních akcí, za svoji činnost získala také řadu prestižních ocenění.
Historie směnek
V minulém článku jsme referovali, jak to bylo se vznikem měny s nuceným oběhem. Dnes se zaměříme na vývoj směnek, které s tímto tématem velmi těsně souvisí. Však již v minulém článku byl uveden příklad anglických „tally sticks“, směnek, které se užívaly 726 roků.
Historie měny s nuceným oběhem
Měna s nuceným oběhem, jak napovídá název, jsou peníze vytvořené úřední mocí, jejichž hodnota je stanovena zákonem. Tato měna se také označuje jako zákonná měna, fiat měna nebo fiat peníze. Měna s nuceným oběhem není od zrušení Brettonwoodského systému v roce 1971 kryta zlatem ani jinými komoditami. Mezi měny s nuceným oběhem dnes patří všechny současné státní/národní měny. Cesta k této měně však nebyla jednoduchá a doprovázelo ji mnoho státních bankrotů.