Když se bavíme o platebních kartách, které už se pro drtivou většinu lidí staly naprostou samozřejmostí, hodně lidí má stále zažitý výraz kreditka, kterým souhrnně svoje platební karty označují. Tento termín ale není úplně přesný a je trochu zavádějící – mezi debetní a kreditní kartou je totiž zásadní rozdíl. V následujícím textu si o debetních kartách řekneme něco bližšího a vysvětlíme si také, v čem se liší od ostatních typů platebních karet.

K čemu slouží debetní karty a jak se liší od kreditních

Co je to debetní karta?

Debetní karta je klasickou platební kartou, kterou má většina z nás ve svojí peněžence. Je to karta, která se vydává k bankovnímu účtu a slouží především k placení různého zboží nebo služeb, jednoduše a bez použití hotovosti. Debetní karty mají vždy stejnou velikost – jedná se o plastové kartičky o rozměrech 54 x 86 mm. Vejdou se tak pohodlně do každé peněženky a jsou velmi praktické. Nová generace těchto karet už je obvykle vybavena bezkontaktní technologií a placení u pokladny je tak mnohem rychlejší – kartu stačí pouze přiložit.

Co můžeme s debetní kartou dělat?

Debetní platební karty slouží především k již zmíněné bezhotovostní platbě v obchodech, restauracích a jiných podnicích, druhou důležitou funkcí je pak možnost výběru z bankomatu. Můžete s nimi ale také platit při nákupech přes internet – tam jsou alternativou vůči platbě bankovním převodem nebo klasické dobírce. Pokud vám banka povolí možnost jít na účtu do mínusu (tzv. kontokorent), můžete pak z debetní karty čerpat další peníze, i když už na účtě nic nemáte.

Největší vydavatelé debetních karet

K nejvýznamnějším a u nás nejrozšířenějším typům debetních karet patří karty s logem společnosti Visa nebo MasterCard. Kartu od jednoho z těchto dvou vydavatelů má u nás drtivá většina lidí, naopak platební karty společnosti American Express u nás příliš rozšířené nejsou, stejně tak jako karty společnosti Diners Club. Pod značku MasterCard pak patří i debetní karty Maestro.

Rozdíl mezi debetní a kreditní kartou

I když na první pohled vypadá debetní a kreditní karta stejně, jedná se o úplně jiný typ platebního prostředku. Zatímco u klasické debetní karty můžete nakládat pouze s vašimi vlastními penězi, jež máte na účtu (pokud nepočítáme kontokorent), u kreditních karet je tomu přesně naopak – při placení s takovou kartou čerpáte z úvěrového rámce. Kreditní karta je tak vlastně specifickým druhem úvěrového produktu a nemůže ji získat zdaleka každý zájemce – je třeba prokázat dostatečnou bonitu (např. výší příjmů apod.). Rozdíl je i v dalších aspektech, např. pro výběr z bankomatu kreditní karta není úplně vhodná, poplatky jsou totiž poměrně vysoké.

Ostatní druhy platebních karet

Platebních karet o standardní velikosti 54 x 86 mm existuje více druhů – vedle již zmíněných debetních a kreditních se čím dál častěji můžeme setkat s předplacenými nebo věrnostními kartami.

Předplacené platební karty mohou být i anonymní a nemusejí tak být svázány s účtem, nicméně jsou u nich velká omezení a velmi nízké limity – oproti původnímu stavu se podmínky zpřísnily a tyto karty už nejsou pro většinu lidí tak zajímavé. Asi nejznámější je u nás Blesk peněženka, z ostatních stojí za zmínku např. COOL karta, biip nebo FREEPAY od MasterCard.

Na českém trhu se také výrazně rozšířil počet různých věrnostních karet, které zákazníkům přinášejí různé slevy a jiné benefity – typicky se jedná např. o karty vydávané supermarkety (např. Tesco Clubcard) nebo jinými obchodníky. Existují ale i různé mobilní aplikace, jež umožňují uložit si jednotlivé věrnostní karty do mobilu a mít je tak na jednom místě bez zbytečně těžké peněženky.

Hodnocení kategorie 4.5
K čemu slouží debetní karty a jak se liší od kreditních? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 439 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 22. 10. 2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Inzerce

Doporučujeme

Diskuze