U bankovních operací se občas můžeme setkat se zkratkou IBAN. Pokud nevíte, co přesně IBAN znamená, nebo vás zajímá, z čeho se skládá a jak se dá vypočítat, odpovědi najdete v našem článku.

Vysvětlení zkratky IBAN a výpočet z čísla účtu

Co je to IBAN?

Zkratka IBAN je z angličtiny a je zkráceným označením termínu International Bank Account Number. Jedná se tedy o mezinárodní číslo bankovního účtu, které lidem a firmám umožňuje provádět zahraniční platby. Pokud tedy budete provádět platbu bankovním převodem na český účet, IBAN k této transakci nepotřebujete, naopak budete-li posílat platbu na bankovní účet v některých zahraničních zemích, k provedení transakce musíte mít příslušné číslo IBAN.

Ve kterých státech se IBAN používá?

IBAN nepoužívají všude na světě, ale pouze v některých zemích. Využívá se zejména v Evropě (mají ho všechny členské země Evropské unie), ale v menší míře i na jiných kontinentech – vlastní IBAN má např. Brazílie, Dominikánská republika, Irák, Pákistán, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty nebo Tunisko. Některé země (závislá území) nemají IBAN vlastní, ale sdílejí ho společně s jiným státem – např. Faerské ostrovy a Grónsko ho mají společný s Dánskem, řada ostrovních států ho sdílí s Francií, případně s Velkou Británií.

Historie čísla IBAN

IBAN se poprvé začal používat ve druhé polovině devadesátých let minulého století, kdy ho vytvořila evropská organizace ECBS. Ta jej spravovala až do roku 2005, kdy jeho správu převzala Evropská rada pro platební styk (EPC). Následně byl do norem zaveden správce registru národních formátů IBAN a tím se v roce 2007 stala společnost SWIFT. U nás se IBAN začal používat od roku 2002, kdy ho pro Českou republiku zaregistrovala Česká národní banka.

Z jakých prvků se číslo IBAN skládá?

Součástí čísla IBAN jsou nejen číslice, ale i písmena – ty označují danou zemi, někde i kód banky nebo měny. Délka IBAN označení není všude stejná – nejkratší jej mají v Belgii (pouze 16 znaků), naopak nejdelší jej má ostrov Svatá Lucie (32 znaků). Struktura je pak pevně daná – nejdříve se uvádí dvoupísmenný kód země, potom dvě kontrolní číslice a následuje identifikace účtu v rámci příslušné země. Identifikace účtu má v každé zemi trochu jinou délku i strukturu – např. u České republiky tvoří IBAN celkem 24 znaků, z toho první dva jsou vždy kód státu (CZ), další dvě jsou kontrolní číslice, dále následuje čtyřmístný kód banky, šestimístné předčíslí čísla účtu a desetimístné číslo účtu. Kompletní seznam formátů jednotlivých čísel IBAN najdete např. na Wikipedii (https://cs.wikipedia.org/wiki/International_Bank_Account_Number), kde jsou uvedeny v přehledné tabulce.

Zápis čísla IBAN v dokumentech

Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně dlouhá čísla, pro lepší přehlednost se obvykle IBAN v dokumentech zapisuje ve skupinách po čtyřech znacích, mezi nimž je vždy mezera. Pro jeho elektronické zpracování už se ale používá celé číslo dohromady a bez mezer.

IBAN kalkulátor

Pokud potřebujete zjistit formát čísla IBAN, můžete k tomu využít jednoduchý IBAN kalkulátor. Jde o aplikaci, která vám po zadání čísla účtu okamžitě uvede jeho IBAN a funguje i opačným způsobem – pokud tedy znáte IBAN, můžete jej do ní vyplnit a zobrazí se vám příslušné číslo bankovního účtu. Oficiální kalkulátor je k dispozici např. na webových stránkách České národní banky pod odkazem https://www.cnb.cz/cs/platebni_styk/iban/iban.html. Na internetu jsou ale samozřejmě dostupné i kalkulátory pro jiné země – např. na tomto odkazu je aplikace pro Slovensko – https://www.nbs.sk/sk/platobne-systemy/iban/vypocet-iban-pre-sr.

Hodnocení kategorie 4.5
Vysvětlení zkratky IBAN a výpočet z čísla účtu hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 23 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 15. 1. 2018. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

2500000
Výše půjčky 2 000 Kč - 2 500 000 Kč
Úrok od 4,99 %
Splatnost 12 – 120 měs.
1200000
Výše půjčky 20 000 Kč - 1 200 000 Kč
Úrok od 4,79 %
Splatnost 1 – 10 let

Doporučujeme

Diskuze