Tzv. kotlíkové dotace už probíhají několik let, nejnověji se ale vedle nich zavedly také bezúročné kotlíkové půjčky. Ty zavedlo Ministerstvo životního prostředí jako doplněk ve třech nejvíce znevýhodněných krajích. Zájem o ně je rekordní, vyplaceny už byly stovky milionů korun. Tento program se zaměřuje zejména na pomoc domácnostem, které mají velmi nízké příjmy a klasickou kotlíkovou dotaci by si tak nemohly dovolit. Projekt kromě ministerstva spolufinancuje také Státní fond životního prostředí ČR.
Půjčka se nově týká tří krajů
Nový program je zaměřený na tři kraje, které jsou strukturálně znevýhodněné – jedná se o Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj. V nich tak ministerstvo výrazně zvýšilo prostředky na dotace – zájem byl tak vysoký, že ministerstvo navýšilo prostředky z původních 740 milionů až na 1,2 miliardy korun.
Nejvyšší zájem evidují úředníci v Moravskoslezském kraji
V současné době zaznamenávají úředníci mimořádný zájem o bezúročnou kotlíkovou půjčku zejména v Moravskoslezském kraji – vysoké částky už byly vyplaceny např. v Ostravě, Karviné, Havířově nebo Bohumíně. Pro samotná města je dokonce výhodné, že o půjčku žádá hodně lidí – pokud totiž města peníze následně použijí na ekologické projekty, nebudou je pak muset státnímu fondu vracet.
Hlavní výhody kotlíkové půjčky
Bezúročná kotlíková půjčka má spoustu předností – patří k nim nejen samotný fakt, že člověk u ní nezaplatí ani korunu na úrocích a poplatcích, ale i další výhody. Těmi jsou např. velmi nízké měsíční splátky (půjčka se dá splácet až po dobu 10 let, maximální měsíční splátka je 2 000 Kč), samozřejmostí je možnost předčasného splacení bez jakýchkoli sankcí. Důležitou výhodou je také to, že půjčka pokrývá kompletní náklady na nový kotel nebo tepelné čerpadlo (u kotle jde až o 150 000 Kč, u čerpadla až o 200 000 Kč).