Dobrá zpráva pro některé důchodce – od letošního roku zaplatí méně za léky a kromě valorizace důchodů tak získají další peníze. Naposledy se ochranné limity na doplatky snižovaly před dvěma lety (tehdy se to týkalo dětí a seniorů), letos se dočkaly i osoby v invalidním důchodu.
Do limitu se počítají pouze některé léčiva
Úvodem je třeba si říct, že ochranný limit na doplatky se netýká zdaleka všeho, co se prodává v lékárnách. Počítají se do něj pouze doplatky za částečně hrazené léky a to vždy ve výši doplatku na jeho nejlevnější variantu (tzn. např. u Xanaxu se počítá cena Neurolu, jenž má identickou léčivou látku, ale je levnější. Pokud ale lékař na recept napíše Nezaměňovat, započítá se doplatek v plné výši.) Naopak nezapočítávají se léky, jež jsou ve volném prodeji bez předpisu a samozřejmě ani žádné zdravotnické pomůcky typu náplastí apod.
Koho se doposud ochranné limity na doplatky týkaly?
Doposud (a nic se na tom nemění) mají na roční ochranný limit na doplatky nárok tyto skupiny lidí:
- děti a mládež do 18 let včetně (limit je 1 000 Kč)
- lidé od 19 let do 64 let (limit činí 5 000 Kč)
- senioři ve věku od 65 do 69 let (limit je 1 000 Kč)
- senioři ve věku od 70 let (limit dělá 500 Kč)
To vše platí i nadále, okruh lidí s nárokem na vyšší slevu se ale nově rozšiřuje.
Nově ušetří také invalidní důchodci
Dobrou zprávou pro invalidní důchodce je, že od 1.ledna tohoto roku se právě jim velmi výrazně sníží limit doplatků na léky – dokonce desetinásobně. Zatímco ještě loni se na tuto skupinu lidí vztahoval limit 5 000 Kč, od 1.1.2020 už je to pouhých 500 Kč. Tento ochranný limit se navíc týká nejen invalidních důchodů ve třetím stupni invalidity, ale vztahuje se i na ty, jenž mají druhý nebo třetí stupeň, ale důchod nepobírají kvůli tomu, že nesplnili potřebnou dobu pojištění.
Co je důležité – aby invalidé tuto slevu získali, musejí doložit kopii rozhodnutí o svém důchodu svojí zdravotní pojišťovně, jinak žádnou slevu nedostanou. Dokládat nic nemusejí pouze invalidé nad 70 let, jenž tuto slevu mají automaticky už na základě svého věku. Stejně tak o přeplatky nemusejí žádat ostatní skupiny lidí – zdravotní pojišťovny jim je samy hlídají.
Jakým způsobem se přeplatky za léky vracejí?
K vrácení přeplatku nedochází okamžitě, ale zdravotní pojišťovny tyto peníze svým klientům posílají vždy jednou za tři měsíce. Lze si vybrat jednu ze dvou variant výplaty přeplatku – buď klasicky bankovním převodem na účet nebo dopisem, jenž bude obsahovat složenku, kterou vám vyplatí na libovolné poště.
Jak si zjistit cenu léku a započitatelný doplatek?
Zajímá vás, jak si zjistit, kolik činí započitatelný doplatek a kolik vlastně stojí jednotlivé léky? Nemusíte se chodit ptát do lékárny, vše si můžete snadno zjistit z pohodlí domova na internetu a to na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky – konkrétně na adrese https://www.mzcr.cz/leky.aspx. Pak už jen stačí kliknout na zelený odkaz, zadat název konkrétního léku a vyjede vám kompletní seznam s jednotlivými variantami léku a podrobnými informacemi. Ty jsou užitečné nejen pokud jde o započitatelný doplatek do ročního limitu, ale ocení je i ostatní lidé. Každý si tak může snadno zjistit, kolik je nejvyšší cena léku a nejvyšší možný doplatek a získat tak přehled. Každá lékárna má totiž jiné ceny a pokud si předem zjistíte, jaké jsou průměrné ceny doplatků, můžete se vyhnout tomu, že byste si ho koupili zbytečně draze. Velkou roli hrají také zákaznické kartičky – s nimi můžete také dosáhnout na nižší cenu, takže pokud v nějaké lékárně máte kartu, často tam získáte daný lék výhodněji než u konkurence.