K čemu slouží úvěr ze stavebního spoření, jaké podmínky pro jeho získání je nutné splňovat, jaké jsou jeho výhody, kdo jej poskytuje a jaké jsou alternativy – na všechny tyto otázky jsme se pokusili odpovědět v tomto článku, který stručně shrnuje základní fakta o úvěrech ze stavebního spoření.

Úvěr ze stavebního spoření a jeho výhody

Základní informace o stavebním spoření

Stavební spoření je finančním produktem, který lidem umožňuje šetřit si peníze na budoucí výstavbu či rekonstrukci nemovitosti, případně na její stavební úpravy. Tento produkt poskytují stavební spořitelny a jeho výhodou je nejen úrok, který ke spořené částce každý klient dostává, ale také státní podpora.

Podmínky pro získání úvěru ze stavebního spoření

Abyste mohli tento úvěr získat, je třeba splnit několik podmínek. Musíte již mít založené stavební spoření a mít na něm našetřených minimálně 40 procent z cílové částky. Druhou podmínkou je, abyste si spořili nejméně po dobu dvou let (tento požadavek vyplývá přímo ze zákona o stavebním spoření) a konečně třetím požadavkem je pak dosažení tzv. hodnotícího čísla – to má ale každá spořitelna nastaveno trochu jinak.

Největší výhody úvěru ze stavebního spoření

K největším plusům tohoto úvěrového produktu patří především:

  • úroková sazba zůstává po celou dobu splácení půjčky na stejné výši
  • úvěr můžete doplatit kdykoliv v průběhu splácení bez jakýchkoli sankcí
  • není nutné dávat nemovitost do zástavy
  • často ani není podmínkou prokazovat výši příjmů

Které spořitelny v ČR tento úvěr nabízejí?

V současné době působí v České republice pět stavebních spořitelen, konkrétně se jedná o tyto společnosti:

Českomoravská stavební spořitelna – byla založena už v roce 1993, nabízí nejen stavební spoření, ale i celou řadu dalších produktů – např. doplňkové penzijní spoření, úvěry na bydlení a různé druhy pojištění.

Stavební spořitelna České spořitelny – k jejímu založení došlo jen o rok později, 100% jejích akcií vlastní Česká spořitelna. Je známá pod marketingovým názvem Buřinka a poskytuje nejen stavební spoření, ale i několik druhů úvěrů a pojištění k úvěrům.

Raiffeisen stavební spořitelna na trhu je od roku 1993, původně pod názvem AR stavební spořitelna. Dnes patří pod silnou finanční skupinu Raiffeisen a vedle stavebního spoření nabízí také široké spektrum úvěrů na bydlení a speciální produkty pro právnické osoby.

Modrá pyramida stavební spořitelna člen skupiny Komerční banky. I tato spořitelna poskytuje širší nabídku služeb, tedy nejen spoření, ale i půjčky, konsolidace, investiční produkty nebo např. operativní leasing.

Wüstenrot – stavební spořitelna – na českém trhu je od roku 1993 a v její nabídce jsou hned čtyři druhy stavebního spoření – ProSpoření, Spořicí účet, ProÚvěr a Kamarád (do 24 let věku). Vedle spořicích produktů má Wüstenrot v nabídce i půjčky a pojištění.

Alternativy k úvěru ze stavebního spoření

V některých případech může být lepším řešením jiný produkt – např. překlenovací úvěr ze stavebního spoření (bývá označovaný také jako meziúvěr), dále pak klasická hypotéka a jednou z možností je i kombinace hypotéky a úvěru ze stavebního spoření. Každá ze zmíněných variant má svoje pro i proti – např. u překlenovacího úvěru nemusíte mít nic naspořeno, na druhou stranu úroky splácíte z celé půjčené částky, která se ale po dobu splácení nesnižuje. Navíc jej nelze bezplatně refinancovat a u některých spořitelen ani doplatit. U hypotéky je zase výhodou delší splatnost a většinou i nižší úroky, naopak mínusem je např. vysoká minimální výše úvěru, nutnost zástavy nemovitosti a především horší dostupnost – spousta lidí na hypoteční úvěr prostě nedosáhne.

Hodnocení kategorie 4.5
Úvěr ze stavebního spoření a jeho výhody hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 21 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 31. 12. 2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze