Platební karty se staly naprosto samozřejmou součástí našich životů a velká většina dospělých lidí má alespoň jednu takovou kartu ve svojí peněžence. Platební karty se ale od sebe liší nejen vzhledem, ale i způsobem jejich provedení. V tomto směru rozlišujeme jednotlivé karty na elektronické a embosované. V tomto článku si pojem embosovaná karta vysvětlíme a řekneme si v čem se liší od elektronické nebo jak musí taková karta vypadat.
Co přesně znamená, že je karta embosovaná?
Embosovanou platební kartu poznáte nejen na první pohled, ale i na první dotek. Vyznačuje se tím, že údaje o jejím majiteli a o samotné kartě jsou na na ni vyraženy speciální metodou, které se říká embossing. Jde o speciální technologii, při níž se text vytlačuje do hloubky podkladu a u platebních karet tak jednotlivé znaky plasticky vystupují. Embosované platební karty mohou být jak klasické debetní, tak i kreditní.
Rozdíly mezi embosovanou a elektronickou platební kartou
Oba dva druhy platebních karet lze běžně používat k placení u obchodníků nebo pro výběr peněz z bankomatů. Embosované karty už jsou ale dnes běžným standardem a oproti těm elektronickým mají jednu velkou výhodu. Můžete s nimi bez problémů vycestovat i do zahraničí s minimálním rizikem, že u některých obchodníků vám kartu nevezmou. Naopak u obyčejné elektronické karty se vám v cizině může stát, že s ní nebudete moci zaplatit – někteří obchodníci nejsou vybaveni elektronickým terminálem a používají pouze mechanické snímací zařízení. V poslední době už se ale embosované karty vydávají zcela běžně a trendem jsou zejména ty bezkontaktní, které umožňují rychlejší a pohodlnější placení bez zbytečného zdržování.
Jak musí embosovaná karta vypadat?
Pro všechny embosované platební karty platí stejné pravidlo pro jejich velikost a provedení – karta tak musí mít rozměry 85,6 x 54 x 0,76 mm a musí být vyrobena ze speciálního třívrstvého polyvinylchloridu. Na přední straně pak musí být vždy vyznačeno číslo karty (o 12 až 19 cifrách), platnost (u některých je i číslo banky), dále pak jméno a příjmení držitele karty. Jedná-li se o služební platební kartu, bývá na ní uvedeno i jméno společnosti. Pokud jde o pozadí, to má každá banka trochu jiné, často si ale klienti mohou vybrat z více možností. Některé banky pak umožňují navrhnout si pozadí karty zcela podle vlastní představy a vytvořit si podobu karty jednoduše přes internetovou aplikaci.
Vydavatelé embosovaných karet
Ve světě existuje několik vydavatelů platebních embosovaných karet, velká většina z nich je ale pouze od dvou společností – Visa a MasterCard. K dalším společnostem patří např. American Express nebo Diners Club International, ty ale u nás příliš používané nejsou.
Visa – největší poskytovatel platebních karet na světě. Firma byla založena roku 1958, když začínala pod názvem BankAmeriCard, název Visa se začal používat v roce 1976. Společnost Visa má svoje sídlo v Kalifornii v USA a kromě debetních a kreditních vydává i předplacené platební karty. Je také významným sponzorem mnoha mezinárodních akcí, včetně olympijských her.
MasterCard – tento vydavatel platebních karet zahájil svoji činnost v roce 1966 pod názvem Interbank Card Association, v roce 1979 pak začal používat současné označení MasterCard. Stejně jako Visa, tak i MasterCard vydává platební karty debetní, kreditní i předplacené.
Neembosované platební karty
Oba dva největší vydavatelé platebních karet mají ve svém portfoliu i neembosované karty. V případě společnosti Visa se jedná o karty s označením Visa Electron, u MasterCard se pak můžeme setkat s kartami pod značkou Maestro.