Když si člověk sjednává půjčku, tak jednou z nejdůležitějších kritérií, podle nichž se orientuje, je výše úrokové sazby a poplatků, neboli jak moc je půjčka drahá. Při vyřizování půjček přes internet se tak u velké většiny úvěrů, ať už jsou z bankovního či nebankovního sektoru, můžeme setkat s úvěrovou kalkulačkou.

Úroková kalkulačka u spotřebitelských půjček

Jak úroková kalkulačka funguje?

Úrokové kalkulačky jsou většinou jednoduchým nástrojem, s jehož pomocí si můžete nastavit přesné parametry svojí půjčky – konkrétně její výši a délku splácení. Úvěrová kalkulačka vám na základě těchto údajů srozumitelně ukáže celou řadu dalších důležitých informací – výši úrokové sazby, RPSN (roční procentní sazbu nákladů), výši měsíční splátky nebo celkovou částku, kterou za úvěr zaplatíte.

Úroková kalkulačka u bankovních úvěrů

Úvěrové kalkulačky u jednotlivých bank jsou většinou velmi podobné a zájemce o půjčku si na nich nastaví částku, kterou chce půjčit a dobu, po kterou bude úvěr splácet (případně částku, kterou je ochotný splácet měsíčně). Je ale třeba zdůraznit, že výpočet je obvykle pouze orientační a výsledná čísla se nakonec mohou mírně lišit – úvěrovou kalkulačku tak raději berte s rezervou.

Úroková kalkulačka u nebankovních úvěrů

U nebankovních půjček jsou úrokové kalkulačky prakticky samozřejmostí, obvykle se vyskytují hned na úvodní stránce jejich webových stránek. Slouží zde především k nastavení parametrů úvěru, zájemce si díky nim snadno zvolí požadovanou výši půjčky, případně i splatnost a hned se dozví, kolik ho bude půjčka stát. Na svých stránkách ji nabízí drtivá většina předních nebankovních poskytovatelů.

Úroková kalkulačka u hypoték

V případě hypotečních úvěrů už je počítání nákladů trochu komplikovanější, protože zde hraje roli více parametrů – mimo jiné např. doba fixace úrokové sazby. Hypotéky obecně vyžadují více papírování a často je u nich nutná i osobní návštěva pobočky dané finanční instituce. Kromě webů samotných poskytovatelů hypoték jsou užitečným pomocníkem i různé specializované portály, které vám pomohou vybrat ideální hypotéku na míru – stačí jen zadat potřebné údaje. Pomoci ale mohou i hypoteční specialisté nebo jiní finanční poradci.

Rozdíl mezi úrokovou sazbou a RPSN

U úvěrových kalkulaček se kromě výše měsíční splátky a celkové částky ke splacení objevují také dva důležité údaje – roční úroková sazba a RPSN. Obě čísla ale mají jiný význam – jaký je mezi nimi rozdíl?

Zatímco roční úroková sazba ukazuje pouze výši úroku a nejsou v ní tedy zahrnuty celkové náklady na danou půjčku, RPSN (roční procentní sazba nákladů) už zahrnuje i ostatní náklady, jako jsou např. různé poplatky apod. Lepším ukazatelem je tak spíše RPSN, protože spolu s poplatky se pak může půjčka výrazněji prodražit. Na druhou stranu je ale třeba říct, že RPSN je už ze své podstaty klíčovým ukazatelem spíše u dlouhodobých půjček. U krátkodobých úvěrů – typicky např. u SMS půjček se splatností kolem jednoho měsíce – je většinou RPSN velmi vysoká a je tak třeba se dívat spíše na celkovou splatnou částku, která nám poskytne lepší obrázek o výhodnosti dané půjčky.

Na co si dát u úrokové kalkulačky pozor?

U spousty půjček jsou uvedeny některé informace pouze malým písmem a dají se tak snadno přehlédnout – vždy si proto důkladně prostudujte celý web, abyste pak nebyli nepříjemně překvapení a nepodepsali zbytečně nevýhodnou úvěrovou smlouvu. Všímejte si – zvláště u malých půjček na krátkou dobu – jaké jsou sankce za nesplácení nebo kolik by vás stalo případné prodloužení splatnosti půjčky. Úvěr, který se zpočátku může jevit jako výhodný, vás totiž nakonec může stát mnohem více, než jste si dovedli představit.

Hodnocení kategorie 4.5
Úroková kalkulačka u spotřebitelských půjček hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 23 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 9. 1. 2018. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

1200000
Výše půjčky 10 000 Kč - 1 200 000 Kč
Úrok od 4,99 %
Splatnost 12 – 120 měsíců

Doporučujeme

Diskuze