Bankovní půjčky sice jsou – alespoň ve srovnání s těmi nebankovními – celkem výhodné, ne vždy jsou ale s nimi lidé spokojení. Důvodů, proč jsou klienti banky nespokojení se svým úvěrem, je celá řada, důležité však je, že úvěr se dá docela snadno a rychle převést k jiné bance. Převedení půjčky k jiné společnosti se říká také refinancování a v tomto článku si o něm povíme trochu více.
Důvody, proč převést úvěr jinam
K častým důvodům, proč si lidé žádají o refinancování svojí půjčky, patří nespokojenost s výší měsíčních poplatků nebo s úrokovou sazbou. Většinou se jedná např. o osoby, které mají finanční problémy a potřebují si snížit měsíční splátku, aby se jejich napjatý měsíční rozpočet mohl alespoň trochu navýšit. Někdy ale může být důvodem zjištění, že refinancováním prostě ušetří peníze a klienti si tak úvěr nechají převést, aby měli výhodnější úrok nebo mohli půjčku splatit dříve než u původního poskytovatele.
Jakým způsobem při převodu postupovat
Pokud uvažujete o převedení půjčky k jiné bance, nejdříve se ujistěte, zda má pro vás refinancování skutečně smysl. K tomuto účelu slouží i některé speciální internetové kalkulačky, jednu z nich najdete např. na finančním portálu peníze.cz na adrese http://www.penize.cz/kalkulacky/refinancovani-pujcek#refin-pujcka – stačí jen vložit několik základních údajů a hned se dozvíte orientační informaci, zda by se vám převod vyplatil nebo byste na něm naopak prodělali.
Důležitý je také výběr vhodné banky – určitě se vyplatí projít si nejdříve více nabídek a teprve pak si vybrat tu nejvýhodnější. O převod půjčky pak můžete požádat rovnou u nové banky, kam chcete úvěr převést, jen budete potřebovat vaše osobní doklady a dokumentaci k původní půjčce.
Které banky umožňují refinancování úvěru
Převod půjčky z jiné banky dnes umožňuje celá řada bankovních institucí, patří mezi ně např. mBank, Equa bank, UniCredit Bank nebo Air bank, z velkých bank např. Česká spořitelna, Komerční banka nebo ČSOB. Spousta bank pak má v nabídce produktů i konsolidaci půjček, jež umožňuje sloučit více úvěrů do jednoho. Refinancování bankovního úvěru ale nemusíte realizovat pouze u bank – tuto službu poskytují i některé nebankovní společnosti, např. Zonky (poskytovatel P2P půjček). Mezi jednotlivými produkty jsou ale obrovské rozdíly – jak ukázal test iDnes (http://finance.idnes.cz/refinancovani-pujcky-a-cenove-nabidky-bank-fj5-/pujcky.aspx?c=A160622_133310_pujcky_sov), u některých můžete hodně ušetřit, u jiných by se vám refinancování naopak vůbec nevyplatilo. I proto je třeba vybírat pečlivě a předem si zjistit, kolik byste převedením půjčky ušetřili a zda to ve vašem konkrétním případě bude mít smysl – nabídka od banky je vždy stanovena individuálně, takže je potřeba si ji nejdříve zjistit.
Rozdíl mezi refinancováním a konsolidací
Zatímco refinancování se může týkat pouze jediné půjčky, u konsolidace už může jít o několik různých úvěrových produktů sloučených do jedné velké půjčky. Do konsolidace se dají zahrnout nejen klasické spotřebitelské úvěry, ale i kreditní karty, kontokorenty nebo hypotéky a v současné době najdete konsolidace nejen v nabídkách bank, ale poskytují je i některé nebankovní společnosti nebo stavební spořitelny. I u konsolidací je dobré se předem v klidu podívat na jednotlivé možnosti a porovnat si je mezi sebou – skvělým pomocníkem jsou v tomto směru některé srovnávače půjček, jako např. web, na kterém se právě nacházíte. Kliknutím na položku Konsolidace v horním menu se dostanete rovnou na stránku, kde jsou přehledně srovnány bankovní i nebankovní konsolidační produkty.