K 31. srpnu byla ukončena možnost manuálního investování v rámci P2P půjček mezi lidmi Zonky. O tento druh investování nebyl dle slov provozovatele společnosti Banxy zvláštní zájem, a proto se rozhodl pro její ukončení. Investovat u Zonky tak lze pouze prostřednictvím automatického investování Rentiér.
O službu automatického investování Rentiér je údajně mnohem větší zájem. Počet uživatelů dle výkonného ředitele Banxy Jiřího Humhala převyšuje zájemce o manuální investování až trojnásobně. Veškeré stávající investice doběhnou bez změny dle sjednaných podmínek.
“Rentiér je pro klienty celkově jednodušší a oproti manuálnímu investování nevyžaduje moc času. Stačí jen zvolit výši vkladu a o zbytek se postará Zonky Rentiér. Z pohledu efektivity nedává smysl udržovat vedle sebe dvě služby, které plní obdobnou funkci”, vysvětlil CEO Jiří Humhal.
Některým investorům se konec manuálního investování nelíbí
Ne všichni investoři ukončení manuálního investování vnímají stejně pozitivně. Mnozí tento krok naopak silně kritizovali na sociálních sítích. Chybět jim bude možnost vytvořit si vlastní investiční portfolio i možnost získat vyšší výnos oproti službě Rentiér.
“Roky jsem si budoval portfolio s celkem hezkým výnosem 5,2 %. Investovat přes Rentiéra s negarantovaným výnosem maximálně 3 až 4 % neplánuji”, napsal třeba jeden ze stávajících klientů Zonky na její facebookové stránce.
Ani převedení původního investičního portfolia těchto investorů pod službu Rentiér nebude možné. “Rentiér vytváří investiční portfolio z přibližně 500 půjček. Takové diverzifikace však většina manuálních investorů nedocílí a jejich portfolia by proto neodpovídala předpokladům Rentiéra”, odůvodnil tento krok provozovatel Banxy na svém Facebooku.
Co je a jak funguje automatické investování Rentiér
K hlavním výhodám manuálního investování byla možnost vybrat si konkrétní půjčku nebo půjčky, do nichž investoři vložili své finanční prostředky a to už od několika stovek korun. Jejich rozhodnutí ovlivňoval druh půjčky, její účel a výše i velikost investičního rizika. Takové investování vyžadovalo více času, investoři ale měli větší možnost ovlivnit výši výnosu.
Automatické investování Zonky Rentiér začalo fungovat před dvěma lety na podzim. Jedná se o jednodušší a hlavně automatickou služba s daným výnosem. Oproti původní službě je navíc požadován poměrně vysoký minimální vklad ve výši 10 tisíc korun. Služba je určena pro ty zájemce, kteří chtějí investovat, ale s výrazně nižšími nároky na čas.
Do Rentiéra stačí jen vložit peníze. O vše další už se stará Zonky, které investuje peníze do nejrůznějších půjček na základě vlastního speciálního algoritmu. Výsledkem je vyrovnané a bezpečné investiční portfolio rozložené cca do 490 drobných pohledávek.
Pouze pro info: Zájemci o půjčku Zonky si mohou půjčit 20 tisíc až 900 tisíc korun s dobou splatnosti až 10 let a úrokovou sazbou již od 2,99 %.
Výnos a další parametry služby Rentiér
Provozovatel slibuje výnos 7,36 %. Od této sumy je nutné odečíst poplatky za správu 2,9 % a předpokládané rizikové náklady ve výši 1,41 %. Reálný výnos tak po započtení těchto poplatků činí nejvýše 3,05 %.
V dubnu letošního roku byly u Rentiéra změněny některé podmínky. Původní povinný vklad totiž činil 50 tisíc korun. Kvůli nalákání nových klientů byl rovněž zrušen vstupní poplatek ve výši 1,9 % a mírně vzrostl poplatek za správu z původně 2,4 %.
Pokud by měl investor zájem o zdanění příjmu, musí splňovat následující podmínky:
- příjem z investic přesahuje 6 tisíc korun za rok,
- investor vykonává naráz dvě a více zaměstnání,
- investor má jedno zaměstnání, ale jeho roční příjem přesahuje 48násobek průměrně mzdy v ČR, která v minulém roce 2020 činila 1 672 080 korun,
- investor je OSVČ tedy osoba samostatně výdělečně činná.
Kdo se ukrývá za půjčkami Zonky
Službu Zonky, která zprostředkovává půjčky mezi lidmi, provozuje společnost Banxy, která se v roce 2020 stala v rámci změn investiční skupiny PPF dceřinou společností Air Bank.
Na letošní rok bylo plánované velké spojení Air Bank s bankou MONETA Money Bank. K tomu dosud nedošlo. Na valné akcionářské hromadě, která proběhla v červnu, totiž akcionáři banky scie vyjádřili souhlas se spojením, nikoliv s cenou akvizice, která je dle většiny z nich příliš vysoká.