Celkem jsme pro vás k dnešnímu dni srovnali 43 půjček. Poslední aktualizace provedena dne 21.11.2024 v 5 hodin 18 minut.
Úplně novým a pro většinu lidí i neznámým typem úvěrů jsou P2P půjčky. Termín P2P pochází z angličtiny a jedná se o zkratku slov peer to peer nebo person to person. Jedná se o online půjčky, které si poskytují lidé vzájemně mezi sebou prostřednictvím internetu, bez účasti banky nebo nebankovní společnosti. Tento druh půjček už ve světě funguje delší dobu, u nás se začal prosazovat teprve nedávno.
Jak fungují P2P půjčky?
Princip P2P půjček spočívá v tom, že žadatel o úvěr se zaregistruje na příslušných webových stránkách, které tyto půjčky zastřešují a vyplní si žádost, do které uvede osobní údaje a další důležité informace o svojí osobě. Pokud bude schválena, může pak uživatel svoji žádost vložit na internetové stránky, na kterých se zobrazí potenciálním investorům, kteří do ní mohou investovat své peníze a žadateli tak půjčit. Obchod je tak výhodný pro obě dvě strany – žadatel o půjčku získá lepší úroky, investor zase lépe zhodnotí svoje peníze. U nás patří k největším poskytovatelům těchto půjček např. společnosti Bankerat, Benefi nebo Zonky.
Jakým způsobem se dá požádat o tento typ půjčky?
Zatímco o bankovní úvěr si můžete vždy požádat i osobně na pobočce dané banky a i u řady nebankovních půjček je možnost osobního kontaktu, u P2P půjček je situace jiná. Tyto úvěry se vždy realizují kompletně přes internetové rozhraní a k žádnému osobnímu kontaktu tak nedochází. Člověk, který si chce půjčit peníze, tak nemusí nikam chodit a vše si může pohodlně vyřídit z domova přes svůj počítač.
V čem jsou P2P půjčky výhodné pro žadatele o úvěr?
Pro ty, kteří si chtějí půjčit peníze, jsou P2P půjčky výhodné zejména v tom, že nabízejí mnohem nižší úroky než banky. Konkrétní výše úrokové sazby závisí jednak na společnosti, která portál s P2P půjčkami provozuje a dále pak na konkrétní žádosti – čím je úvěr rizikovější, tím je úroková sazby vyšší. V principu ale platí, že průměrné úroky jsou u P2P půjček podstatně nižší než u těch bankovních. Další předností P2P úvěrů jsou i celkově férové a transparentní podmínky, bez skrytých poplatků nebo poplatků předem. P2P půjčky sice nemůže dostat úplně každý (bonita žadatelů a jejich schopnost splácet je provozovatelem portálů prověřována), nicméně ti, jejichž žádost je schválena rozhodně zaplatí méně, než kdyby si stejný úvěr vzali od kterékoliv banky.
V čem jsou P2P půjčky výhodné pro investory?
Na druhé straně jsou P2P půjčky výhodné i pro investory, resp. osoby, které chtějí výhodně zúročit svoje peníze. Investicí do těchto půjček lze získat mnohem zajímavější úroky, než kdybyste je nechali ležet v bance a díky nastaveným podmínkám je riziko pouze minimální. P2P půjčky se tak staly novou a velmi atraktivní možností pro všechny, kteří mají dostatek úspor a rádi by výhodně investovali. U některých společností lze navíc do P2P půjček investovat už od několika set korun, takže tato příležitost je otevřená prakticky každému.
Podle čeho se orientovat při výběru P2P půjčky?
Nabídka společností, jež P2P půjčky provozují, zatím není nijak velká, i tak ale pro někoho nemusí býr snadné vybrat si tu nejlepší. Pokud si nevíte rady, který z provozovatelů je pro vás nejvýhodnější, můžete se podívat na přehledné a nezávislé srovnání, které Vám nabízíme na této stránce. Připravili jsme pro vás nezávislé recenze českých portálů s P2P půjčkami a snadno tak zjistíte, jaké jsou mezi nimi rozdíly. Můžete si také v klidu projít webové stránky jednotlivých P2P půjček, kde naleznete ještě podrobnější informace, které Vám mohou rozhodnutí usnadnit. V každém případě, P2P půjčky se prakticky vždy vyplatí a vzhledem k tomu, že se u nich nemusí nic platit předem, tím že si podáte žádost, nemáte co ztratit.
Pro koho jsou určeny P2P půjčky?
P2P nebankovní půjčky jsou určené nejen pro ty, kteří si chtějí půjčit peníze, ale jsou velmi zajímavou příležitostí i pro ty, kteří mají financí dostatek a rádi by je výhodně investovali. Na českém finančním trhu zatím nejsou P2P půjčky tak známé a většina lidí o nich ještě moc neslyšela, ve světě už ale řadu úspěšně fungují. Postupně se tak dostávají do povědomí i u nás a v dalších letech se dá očekávat jejich vzestup.
Pro koho naopak P2P půjčky nejsou?
Na straně klientů je třeba říct, že P2P půjčky nejsou úplně pro každého. Protože se investoři snaží minimalizovat svoje riziko, nepůjčují některým příliš rizikovým klientům. Pokud tedy např. nemáte žádné doložitelné příjmy, máte záznam v registru dlužníků nebo na Vás byla uvalena exekuce, půjčku s největší pravděpodobností nedostanete.
P2P půjčky – úroky, poplatky a celkové náklady na úvěr
Konkrétní výše úrokové sazby, poplatků a celkových nákladů záleží na mnoha faktorech, podstatné ale je, že je nižší než obdobné bankovní půjčky. P2P půjčky jsou levnější pro více bonitní klienty, naopak u žadatelů, u nichž je vyšší riziko nesplácení, jsou úvěry trochu vyšší. Celkově jsou P2P půjčky rozhodně velmi zajímavou alternativou vůči klasickým úvěrům a bude velmi zajímavé sledovat, jak se tato část trhu bude v následujících letech dále vyvíjet.