Celkem jsme pro vás k dnešnímu dni srovnali 43 půjček. Poslední aktualizace provedena dne 13.01.2025 v 15 hodin 03 minut.
Do dluhové propasti se v posledních letech dostává čím dál více lidí. Půjčky jsou dnes velmi snadno dostupné a peníze může člověk získat nejen od banky, ale i od nepřeberného množství různých nebankovních společností, které poskytují úvěry prakticky každému, včetně lidí s nízkými nebo nulovými příjmy. Spousta lidí si tak bere jednu půjčku za druhou a jejich celkový dluh neustále narůstá. Řešením takové situace, kdy už člověk nezvládá splácet svoje závazky a zároveň má snahu alespoň něco splácet, je oddlužení, díky kterému se může klient do pěti let zcela zbavit dluhů a to i s nižším příjmem.
Co je to oddlužení?
Oddlužení je proces, který trvá pod dobu pěti let, kdy žadatel postupně splácí svoje dluhy, které má u více věřitelů. Těmi mohou být nejen banky, ale i nebankovní společnosti, telekomunikační firmy a další instituce. Do oddlužení tak lze zahrnout nejen dluh z bankovní půjčky, ale třeba i dlužné na nájemném, dluh u provozovatele kabelové televize nebo dluh za internet či telefon. Důležité je, aby měl žadatel alespoň nějaký příjem a byl z něho schopen během pěti let splatit minimálně 30 % svého celkového dluhu. O tom, zda bude oddlužení povoleno, rozhoduje příslušný soud.
Jak probíhá oddlužení?
Ze všeho nejdříve si musí dlužník ujasnit, zda vůbec má na oddlužení nárok a zda má takové příjmy, aby byl během dalších pěti let alespoň 30 procent dluhu splatit. Pak se podává žádost o oddlužení k soudu. S tou vám ale může pomoci i profesionální poradce nebo firma, která se na tuto činnost specializuje. Jejich služby sice nejsou zdarma, nicméně jejich využitím výrazně vzroste šance na to, že bude žádost schválena. Pokud soudce oddlužení povolí, dlužník dostane přiděleného insolvenčního správce, kterému bude každý měsíc posílat stanovenou částku. Správce pak tyto peníze rozdělí mezi jednotlivé věřitele. Po pěti letech řádného splácení je pak žadatel zcela bez dluhů.
Kdo si může o oddlužení požádat?
O oddlužení si ale nemůže požádat úplně každý – je třeba splňovat několik základních podmínek. Za prvé dlužník musí mít závazky alespoň u dvou věřitelů, dále je třeba, aby měl alespoň nějaké příjmy, z nichž bude moci dluh splácet a podmínkou je také to, aby během následujících pěti let dokázal splatit alespoň 30 procent z celého dluhu. O oddlužení si mohou požádat i manželé, kteří podávají společnou žádost a možnost oddlužení mají i osoby samostatně výdělečně činné. Oddlužení naopak nemohou získat lidé, kteří dluží pouze jednomu subjektu (i když jde o více dluhů), lidé, kteří nemají vůbec žádné příjmy, nebo ti, jejichž dluh je tak vysoký, že by ze svých příjmů za pět let nesplatili ani zmíněných 30 %.
Jak je to s oddlužením u podnikatelů?
U OSVČ platí podobná pravidla jako u fyzických osob, je tu ale jeden zásadní rozdíl – s oddlužením musí souhlasit i jejich věřitel. Pokud věřitel souhlas nedá, oddlužení nemůže proběhnout a dlužníkovi už pak zbývá jedině jít do konkurzu.
Jaké jsou největší výhody oddlužení?
Největší předností oddlužení je nesporně fakt, že se takto můžete zbavit až 70 % z celého vašeho dluhu. Dalším velkým plusem je to, že po zahájení insolvenčního řízení se zastavují všechny exekuce a nemusíte tak mít strach, že by vám exekutor zabavil váš majetek. Navíc máte jistotu, že v případě povolení oddlužení se vám po pěti letech zbylý dluh celý smaže.
Na co si u oddlužení dát pozor?
Pokud chcete využít služeb společnosti, která se na oddlužení specializuje, dejte si pozor, abyste nenaletěli podvodníkům. Ne každá oddlužovací nabídka je seriózní a snadno se tak může stát, že zaplatíte za oddlužení, ale nakonec k žádnému nedojde. Vždy si tedy nejprve danou formu prověřte na internetu a teprve pak ji kontaktujte.
Jak postupovat, pokud si chcete požádat o oddlužení?
Jak už bylo řečeno, nejdříve si pečlivě vyberte, na koho se s žádostí o vypracování návrhu obrátíte. Dalším krokem je pak předání dokumentace a veškerých materiálů, které se týkají všech vašich dluhů. Pokud bude vše v pořádku, následuje insolvenční řízení, v němž se nejdříve zkoumá, zda je návrh v pořádku a pokud ano, tak ve druhé fázi se pak mohou do řízení přihlásit jednotliví věřitelé. Pak se všechny pohledávky sečtou a soud vyhlásí konečné rozhodnutí.
U kterých lidí oddlužení nelze provést?
Pro oddlužení platí jasná pravidla a tak jej někteří žadatelé získat nemohou. Konkrétně se jedná o tyto případy:
- dlužník by za 5 let nebyl schopen splatit ani 30 % ze svého celkového dluhu
- dlužník má závazek pouze u jednoho věřitele
- dlužník nemá žádný stálý příjem, který by byl schopen řádně doložit
Jaké komplikace mohou při oddlužení nastat?
Proces oddlužení je poměrně složitý a v jeho průběhu tak mohou nastat různé komplikace – např. špatně podaná žádost, potíže se splácením, výpadek příjmů atd. Velkou chybou, kterou často lidé dělají je také to, že se obracejí na neseriózní společnosti, které od nich pouze vyberou poplatek, ale s oddlužením jim nakonec stejně nepomohou.
Jaké společnosti nabízejí v ČR možnost oddlužení?
Na oddlužení se u nás specializuje více společností, jak už jsme si ale řekli, ne všechny lze doporučit. K těm prověřeným patří např. společnost Lexam Solutions s.r.o., Abivia nebo Kruk.