Jedním z nejčastěji skloňovaných slovních spojení v době koronavirové krize se stalo home office. Co vlastně tahle dvě anglická slova znamenají a jaké jsou výhody a nevýhody práce na home office? Na to se vám pokusíme odpovědět v našem novém článku.

Výhody a nevýhody práce na home office

Co je to home office?

Home znamená v překladu do češtiny domov, office pak kancelář nebo zaměstnání. Home office tak není nic jiného než práce z domova. V dnešní době, kdy už je práce na počítači zcela běžnou záležitostí a kdy má připojení k internetu doma téměř každý, je tak možnost pracovat na home office jednak široce dostupným a z mnoha níže uvedených důvodů i oblíbeným řešením. Spousta firem přešla na home office právě v době krize a právě poslední měsíce znamenaly obrovský boom tohoto způsobu práce. Každá mince má ale dvě strany, pojďme se proto podívat nejen na výhody, ale i určité nevýhody home office.

Výhody práce na home office:

1) Můžete si upravit pracovní dobu podle sebe

Bezpochyby jednou z největších výhod práce z domova je to, že si pracovní dobu můžete uzpůsobit zcela podle sebe. Nemusíte vstávat brzy ráno, můžete si kdykoliv udělat libovolně dlouhou pauzu, můžete si pracovní den zkrátit nebo naopak prodloužit... Pokud se vám např. lépe pracuje v noci, nic vám nebrání v tom, abyste pracovali celou noc a spali pak ve dne – mnoho lidí je v noci více produktivní a udělá daleko víc práce, než by udělali přes den.

2) Doma jste v daleko větším pohodlí než v práci

V domácím prostředí máte mnohem větší klid a pohodu než v zaměstnání. Samozřejmě pokud máte doma malé děti, je to něco jiného, ale v ostatních případech je home office příjemnější a méně stresující než práce v kanceláři.

3) Nemusíte ven v dešti nebo zimě, můžete zůstat doma nonstop

Určitě si umíte představit rána, kdy je venku škaredé počasí, hustě prší nebo je náledí apod. V takovém počasí se asi málokomu chce ven a nejraději by se otočil na bok a ještě zůstal v posteli. Při home office to samozřejmě můžete – nikam ven chodit nemusíte a pokud si objednáte domů jídlo třeba přes Rohlík nebo Košík, nemusíte ani vytáhnout paty z domu.

4) Pokud bydlíte sami nebo máte svůj pokoj, můžete mít více klidu na práci

V zaměstnání často bývá rušné prostředí, zejména tehdy, když pracujete v tzv. open space. V klasické kanceláři už je to lepší, ale ani to se nevyrovná klidu, který máte ve svém domácím prostředí. Zvláště pokud jste sami (nebo máte svůj vlastní pokoj či pracovnu, kde vás nikdo neruší), máte ideální podmínky pro práci, které by vám třeba v takovém rušném callcentru mohli jen závidět.

5) Neřešíte žádný dress code, můžete si udělat maximální pohodlí

Velkým plusem je také to, že doma absolutně nemusíte řešit, co máte na sobě. V celé řadě zaměstnání je předepsaný dress code, někde jsou podmínky volné, nicméně s prací doma to nelze srovnat. Doma můžete klidně pracovat třeba v pyžamu, nebo v čemkoliv, v čem se cítíte pohodlně.

Nevýhody práce na home office:

1) Nikdo vás tolik netlačí do práce a můžete tak být méně produktivní

Určitým rizikem práce doma může být to, že toho prostě uděláte méně, než kdybyste seděli klasicky v kanceláři. Když jsou okolo vás vaši spolupracovníci, nebo dokonce přímo váš nadřízený, tlačí vás to logicky k tomu, abyste pracovali na maximum. Doma vás ale nikdo nesleduje a tak se může stát, že vaše produktivita tak bude slabší než v kanceláři.

2) Doma je daleko vyšší riziko prokrastinace než v kanceláři

Tento bod úzce souvisí s tím předchozím. Při home office je mnohem vyšší nebezpečí, že budete tzv. prokrastinovat, neboli odkládat povinnosti na pozdější dobu. Je celkem přirozené, že člověk má při práci na PC tendenci každou chvíli kontrolovat sociální sítě, číst si aktuální zprávy nebo si třeba pustit nějaké video. Při home office je toto riziko daleko vyšší a je třeba si na to dávat pozor. 

3) Může vám chybět kontakt s vašimi kolegy, resp. spolupracovníky 

Jednou z nevýhod home office jsou bezpochyby chybějící sociální kontakty. Pracovat pouze z domu a nevidět se s žádnými lidmi z práce může být příjemné krátkodobě, z dlouhodobého hlediska ale kontakt s živými lidmi prostě chybí (pokud tedy nemáte v práci vyloženě špatné vztahy). Můžete si sice s kolegy volat přes Skype apod., to ale živé setkání nemůže plnohodnotně nahradit.

4) Tím, že budete pořád doma, můžete snadno přibrat

Jako poslední a spíše úsměvnou nevýhodu home office jsme vybrali riziko zvýšení hmotnosti. Cestou do práce a z práce přece jenom spálíte nějaké ty kalorie, zatímco pokud pracujete z domu (a ještě si třeba necháváte domů vozit i jídlo), můžete tak snadno začít nabírat kila. Určitě v takové situaci (kromě zdravého stravování) doporučujeme alespoň cvičit, což můžete bez problémů i kdekoliv doma – nejtěžší ale je se k tomu přinutit.

Hodnocení kategorie 4.5
Výhody a nevýhody práce na home office hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 22 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 31. 5. 2020. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze