Ceny hypoték stále klesají a podobně zlevňují ceny úvěrů ze stavebního spoření, které lze sehnat s úrokovou sazbou těsně pod 2 %. Ceny úvěrů na bydlení by měly údajně mírně klesat i v následujících letech, alespoň to tvrdí odborníci.

Stavební spořitelny nabízí úvěry s úrokem už pod 2

Rostoucí ceny nemovitostí vyvažují dlouhodobě klesající ceny úvěrů na bydlení. Dolů jdou jak hypotéky, tak i úvěry ze stavebního spoření. Úrokové sazby úvěrů ze stavebního spoření klesly dokonce pod 2 %. Nejvyšší hodnota průměrné úrokové sazby 2,289 % v loňském roce byla zaznamenána v únoru a nejnižší ve výši 1,936 % v říjnu.

Zájem o stavební spoření roste

Stavební spoření je jeden z nejrychlejších způsobů, jak si naspořit finance potřebné na koupi vlastního bydlení. Peníze ze spoření lze navíc získat dříve prostřednictvím výhodného úvěru ze stavebního spoření. V posledních letech vedle zájmu o stavební spoření roste i průměrná výše úvěru ze stavebního spoření, což je důsledek dlouhodobého zdražování bytů, který pokračuje bez ohledu na probíhající epidemii koronaviru.

Co říkají čísla?

  • V roce 2020 bylo uzavřeno o 0,1 % více smluv o stavebním spoření oproti roku 2019.
  • Průměrná cílová částka u smluv uzavřených fyzickými osobami dosáhla výše 462 tisíc korun, což je o 2,9 % oproti roku 2019 za stejné období.
  • K 30. září 2019 bylo sjednáno celkem 532 000 úvěrů ze stavebního spoření včetně tzv. překlenovacích úvěrů.
  • Celkový objem sjednaných úvěrů ze stavebního spoření činil 289,5 mld. Kč, což je o 4,1 % více proti roku 2019 za stejné období.
  • Poměr objemu půjčky k naspořené částce byl o 4,6 % vyšší oproti roku 2019 opět za stejné období (tj. k 30. září 2019).

Jaké jsou hlavní výhody úvěru ze stavebního spoření?

V čem je vlastně stavební spoření a úvěr ze stavebního spoření tak skvělý? V první řadě se jedná o zajímavý a bezpečný způsob spoření a investování volných finančních prostředků.

Čím dříve si stavební spoření člověk založí, tím více naspoří.

K vlastním vloženým finančním prostředkům totiž získá navrch státní podporu ve výši 10 % z uspořené částky, maximálně však 2 000 Kč za rok. Vedle toho dostane klient úrok od banky a ten se aktuálně pohybuje v rozmezí od 0,1 % do 1 %.

Peníze ze stavebního spoření lze využít na cokoliv i přesto, že hlavním účelem stavebního spoření je financování vlastního bydlení. Pokud však má stavební spoření posloužit ke svému primárnímu účelu a tím je získání financí potřebných na koupi vlastniho bytu či jeho rekonstrukci, pak musí klient splnit několik podmínek a ty se u jednotlivých stavebních spořitelen mohou značně lišit.

Dvě základní podmínky pro získání úvěru ze stavebního spoření:

  • minimální doba spoření - většinou je nutné spořit minimálně 2 roky,
  • minimální naspořená částka - obvykle spořitelny požadují mít naspořeno alespoň 40 % z určené cílové částky.

Pokud se klient stavební spořitelny rozhodne pro úvěr za účelem financování nemovitosti, má na výběr ze tří typů:

  1. řádný úvěr ze stavebního spoření má dvě výhody - není nutné ručení nemovitostí a garance stejné úrokové sazby po celou dobu splácení,
  2. překlenovací úvěr ze stavebního spoření nabízí přechodné řešení, než klient získá souhlas s poskytnutím řádného úvěru,
  3. hypoteční úvěr ze stavebního spoření se podobá klasické hypotéce. Vyžadováno je ručení nemovitostí.

Jak stavební spořitelny bojují o klienty,

Snižování úroků není jediný způsob, jak nalákat nové zákazníky. Některé stavební spořitelny klientům odpouští vstupní poplatek ve výši 2 000 Kč, který se účtuje při založení nové smlouvy o stavebním spoření. Neobvyklé nejsou také nejrůznější časově omezené akční nabídky určené pro nové klienty.

Raiffeisen stavební spořitelna nabízí finanční prémie

Například Raiffeisen stavební spořitelna od 23. listopadu 2020 nabízí stavební spoření s cílovou částkou 200 000 Kč zdarma. Jako bonus přidává prémii ve výši 1 000 Kč, pokud si klient zároveň se stavebním spořením Chytrý účet a aktivně jej využívá čtyři měsíce. Pokud k Raiffeisenbank převede své finance kompletně, získá po roce aktivního využívání běžného účtu další prémii ve výši 1 000 Kč.

MONETA stavební spořitelna

S zajímavými nabídkami přišla také MONETA stavební spořitelna v podobě dvou nových tarifů zaměřených na kombinaci žádaných překlenovacích úvěrů. První novinka NaÚvěr N2 je určená pro nezajištěné překlenovací úvěry a druha NaÚvěr Z2 se týká úvěrů zajištěných zástavním právem k nemovitosti.

U obou tarifů stavebního spoření získávají klienti automatický nárok na vyřízení úvěru ze stavebního spoření po dvou letech, aniž by záleželo na výši naspořené částky. Ke schválení překlenovacího úvěru není vyžadována žádná procentní hodnota. To znamená, že na stavebním spoření nemusí mít klient uloženy žádné finanční prostředky. Úrokové sazby jsou sice vyšší, ale stále patří k nižším na trhu.

Hodnocení kategorie 4.5
Stavební spořitelny nabízí úvěry s úrokem už pod 2 % hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 22 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 20. 1. 2021. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Diskuze