Na internetu najdeme mnoho inzerátů nabízejících půjčky od soukromých osob. Tyto inzeráty jsou však velmi ošidné. Zřídka kdy natrefíte na poctivou půjčku. Tito lidé většinou inzerují pouze za účelem zákazníky obrat o peníze.
Podvodné půjčky od soukromých osob
Jestliže si chcete půjčit od soukromých osob a reagujete na inzeráty, vždy si kontaktní údaje dotyčného prověřte a neplaťte žádné poplatky předem. Tito lidé vás přesvědčí o tom, že je půjčka schválena, ale je potřeba zaplatit kauci či administrativní poplatek. Částky, které požadují se pohybují od stovek korun po desítky tisíc. Po zaplacení poplatku obvykle nevidíte ani zástupce firmy, ani peníze. Telefon ohluchne a emaily nikdo nepřijímá.
Peer to peer půjčky
Zdaleka ne všechny půjčky od soukromých osob jsou podvod. Na internetu existuje několik portálů, kdy si zákazníci půjčují mezi sebou. Stačí se zaregistrovat, zadat údaje o požadované půjčce a počkat na nabídky investorů. Jedná se o aukce půjček. Stránky spravuje administrátor a mají jasně dané podmínky jak pro investora tak pro zákazníka, který si chce půjčit. Využít přitom může více nabídek najednou po menších částkách nebo celou požadovanou částku. Je potřeba zadávat do profilu o sobě pravdivé údaje. Žadatelé o půjčku jsou prověřováni důkladně. Můžete si vybrat půjčky s dokládáním příjmů i bez, se zástavou nebo bez zástavy a také nabídnout úrok, který jste schopni tolerovat. Na druhé straně investor se rozhodne, zda je vaše poptávka pro něj lukrativní a zda vám své peníze nabídne. Půjčky od soukromých osob jsou jednodušší cestou jak si půjčit. V České republice není tento systém tak rozvinutý jako třeba v Anglii, kde vznikla první platforma aukcí půjček nebo v Americe. Výborné podmínky a automatizovaný systém nabízí třeba Estonsko s platformou, která se rozrostla o pobočky i na Slovenský a Polský trh.
Jaké jsou výhody i nevýhody?
Pro žadatele o půjčku jsou nevýhody minimální a to posouzení schopnosti splácet zprostředkovatelem, poplatek za zprostředkování je splatný v okamžik, kdy vám připíšou půjčku na váš účet. Jistá rizika však tato forma obchodování nese pro samotné investory. Zejména nesplácení a poté vymáhání těchto pohledávek. Investor by se měl seznámit s tím, co toto investování přináší a své riziko minimalizovat diverzifikováním. V ČR tyto portály reguluje Česká národní banka. Průměrně se úroky pohybují od 5% do 15%. Zde mohou půjčku získat i žadatelé v insolvenci, s exekucí i dluhem vůči finančnímu úřadu či pojišťovně.
Vybral jsem si nabídku od investora co dál?
Vybrali jste si nabídku od investora? Nyní vám příjdou poštou žádost o úvěr a dokumenty k půjčce. Vy je musíte podepsat a podpis nechat ověřit a zaslat zpět. Teprvé poté dojde k posouzení vaší žádosti a schválení či zamítnutí půjčky. Pokud je schválena, do pěti dnů jsou připsány peníze na váš účet. Nevýhodou je zdlouhavý proces nejen samotného vyřizování půjčky, ale doba převodu peněz od investora. Pokud hledáte opravdu rychlou půjčku, tato nabídka nejspíše nebude to pravé ořechové.