Pokud jste uchazeč o zaměstnání, můžete využít nárok o podporu v nezaměstnanosti.
Cílem podpory v nezaměstnanosti 2014 je zmírnění výpadků příjmů rodiny či jednotlivce. Toto opatření je však pouze krátkodobé. Lidé do 50 let věku dostávají podporu v nezaměstnanosti po dobu pěti měsíců. Lidé ve věku 50-55 let pobírají podporu 8 měsíců a lidé starší 55 let až 11 měsíců. První dva měsíce pobírají nezaměstnaní 65% průměrného čistého výdělku z předchozího zaměstnání. Další dva měsíce se výše podpory pohybuje v hodnotě 50% průměrného čistého výdělku z předchozího zaměstnání. Po zbytek doby pobírání podpory je tato částka jen 45% výdělku. Pokud však absolvujete rekvalifikační kurz, vaše podpora je zvýšena na 60% vašeho výdělku. Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Podpora v nezaměstnanosti 2014
Každý občan s bydlištěm na území ČR, který v posledních dvou letech před zařazením do evidence na úřad práce platil alespoň 12 měsíců důchodové pojištění. Do této doby se započítává invalidní důchod nebo rodičovská dovolená či dobrovolné služby. Po skončení podpůrné doby pobírání podpory v nezaměstnanosti má nárok nezaměstnaný na sociální dávku ve výši životního minima. V případě, že nehledá zaměstnání, má nárok pouze na existenční minimum ve výši 2 200 kč.
Nárok na podporu v nezaměstnanosti
Podporu v nezaměstnanosti nezískáte pokud:
ztratíte zaměstnání a získáte odstupné od zaměstnavatele, podpora v nezaměstnanosti vám začne být vyplácena až po uplynutí doby, po kterou je nárok na odstupné – zpravidla jeden až šest měsíců. jste přišli o zaměstnání a máte žl na vedlejší činnost – při ztrátě zaměstnání se automaticky stáváte osvč na hlavní činnost a na podporu v nezaměstnanosti nemáte tedy nárok. Je dobré žl alespoň pozastavit do doby než naleznete zaměstnání. Pokud jste osvč a rozhodnete se ukončit podnikání, aby vám vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti, musíte alespoň dva roky zpět odvádět zálohy na důchodové pojištění.