Zvažujete, že byste si v nejbližší době podali žádost o půjčku? Pokud ano, máme pro vás pár tipů, na které parametry se při hledání nejlepšího úvěru zaměřit. Mnoho lidí totiž dělá velkou chybu, když se při výběru půjčky dívají pouze na výši měsíční splátky. To je sice samozřejmě důležitá věc, nicméně výše splátky sama o sobě není měřítkem výhodnosti dané půjčky.
Směrodatným údajem jsou zejména roční procentní sazba nákladů, roční úroková sazba nebo celková částka, kterou za půjčku zaplatíte. Trochu jiné věci jsou důležité u krátkodobých nebankovních půjček, které se splácejí jednorázově, jiná čísla jsou podstatná u dlouhodobých bankovních úvěrů.
U nebankovních půjček se zaměřte na celkovou splatnou částku
Nebankovní společnosti obecně nabízejí méně výhodné úvěry než banky – je to dáno i tím, že je poskytují i rizikovým klientům, u nichž je mnohem vyšší nebezpečí, že úvěr nebudou řádně splácet (lidé se záznamem v registru, nezaměstnaní atd.). Při výběru takovéto půjčky je důležité ujasnit si, kolik za ni celkově splatíte – jednoduché je to u půjček do výplaty, u delších úvěrů už ale může jít o zásadní rozdíly. Neřiďte se tak pouze měsíční splátkou, ale zjistěte si, kolik celkově za úvěr zaplatíte a mnohdy budete překvapení tím, jak nevýhodná daná půjčka je (zvláště u některých menších nebankovních společností).
U bankovních úvěrů je důležitá hlavně RPSN
V případě bankovních půjček se obvykle jedná o dlouhodobější záležitost a zde je zásadním údajem výše RPSN – roční procentní sazby nákladů. Srovnáním těchto čísel si můžete snadno udělat obrázek, jak jsou jednotlivé nabídky výhodné. U jedné banky sice můžete mít nízkou měsíční splátku, pokud je ale celková doba splácení mnohem delší, ve výsledku pak přeplatíte více peněz. Určitě se vyplatí použít např. některé srovnávače půjček a porovnat si mezi sebou více nabídek. Zvláště u vysokých úvěrů tak můžete ušetřit nemalou částku.
Dejte si pozor na různé skryté poplatky
Kromě měsíčních splátek mohou být u některých úvěrových společností účtovány i jiné poplatky – např. za poskytnutí půjčky, za vedení úvěrového účtu, za předčasné splacení atd. S tím je také třeba počítat a předem si zjistit, zda se na vámi vybraný úvěr některý z poplatků nevztahuje. Mnohdy totiž po započítání administrativního poplatku bývá celková částka výrazně vyšší a z na první pohled výhodné půjčky se vyklube zbytečně předražený úvěr, který se rozhodně nevyplatí. V tomto směru tak stojí za to přečíst si např. nezávislé recenze a zkušenosti klientů.
Řešením drahých půjček může být jejich refinancování
Nejste-li se svojí současnou půjčkou spokojení – ať už jde o její úrokovou sazbu, měsíční splátku nebo cokoliv jiného, můžete si zkusit požádat o její refinancování u jiné banky. Převedení půjčky sice není možné ve všech případech – a navíc ne vždy se vyplatí – ale pokud je pro vás tato možnost dostupná a vyplatí se vám, určitě stojí za to si o ni požádat. Díky refinancování úvěru tak můžete mít nižší úrok, kratší dobu splácení nebo naopak nižší měsíční splátku – podle toho, jaká varianta je pro vás zajímavější. Kromě klasických úvěrů se už navíc dají refinancovat i některé hypotéky, kde je pak úspora peněz ještě vyšší.
Ať už si berete půjčku z bankovního nebo nebankovního sektoru, vždy si předem v klidu projděte celou úvěrovou smlouvu a zjistěte si na internetu maximum informací. Je zbytečné, abyste za úvěr platili vysoké úroky, když existují i levnější a výhodnější varianty. To, co na první pohled vypadá jako skvělá nabídka, se totiž při bližším prozkoumání může ukázat jako pravý opak.