Fio banka představila nové rozšíření pro lepší zabezpečení platebních karet. Možnosti nastavení jsou velmi variabilní a Fio banka tak předběhla do té doby vedoucí mBanku.
Nečekejte drobné změny, ale propracovaný způsob ochrany. Správným nastavením mohou klienti banky minimalizovat riziko zneužití jejich platební karty.
“Celý tento projekt zabral přibližně rok času, kdy první půlrok jsme programovali a přibližně stejnou dobu celou novinku testovali. Jelikož se jedná o poměrně zásadní funkce platební karet týkající se bezpečnosti, bylo testování extra důkladné”, přibližuje vývoj nového nástroje pro klienty Jakub Heřmánek, mluvčí Fio banky.
Blokovat lze různé bankovní transakce
V novém nastavení zabezpečení platební karty si snadno vyberete rizikové transakce, které si nepřejete s kartou provádět. Pomocí posuvníku je jednoduše zapnete či vypnete.
Takto lze blokovat:
- platby u obchodníků (POS),
- bezkontaktní platby,
- platby magnetickým proužkem,
- MO/TO platby,
- internetové platby (NET) neboli internetové platební brány,
- platby na internetu bez 3D Secure, tedy bez ověření push notifikací SMS kódem nebo v mobilní aplikaci,
- platby s dynamickou konverzí měny (DCC),
- výběry z bankomatů nebo jen výběry z bankomatů s poplatkem provozovatele.
Ostatní banky toto rozšíření nenabízí vůbec nebo jen omezeně. Nejvíce se Fio bance blíží zmiňovaná mBank a Expobank.
Blokovat je možné vybrané obchodníky
Pokud máte na některé konkrétní obchodníky “pifku” nebo s nimi nechcete z různých důvodů obchodovat, můžete si v nastavení vytvořit vlastní seznam zablokovaných obchodníků, u nichž vaše platební karta nebude fungovat.
Pozor si dávejte na zadávání přesného názvu obchodníka. Špatné či neúplné jméno může vést k blokaci i jiných obchodníků. Tento typ rozšíření oceníte zejména u dětských uživatelů, bojíte-li si náhodných plateb například za online hry apod.
Blokovat lze i celé kontinenty
Přesný název nového rozšíření zabezpečení zní geoblokace. Tímto způsobem lze zakázat použití karty na jiném kontinentu, než se právě nacházíte (Evropa, Afrika, Asie, Austrálie a Oceánie, Severní Amerika, Střední Amerika a Karibik, Jižní Amerika).
Funguje to pouze pro fyzické použití karty. Snižuje to například riziko zneužití skimmingem, kdy se někdo pokusí použít kopii vaší platební karty na opačném konci světa. Používá se to hlavně v západních zemích. V Česku tento způsob ochrany není zatím příliš známý.
Pro lepší ochranu si nastavte limity
Vhodné nastavení limitů pro různé bankovní transakce, jako je výběr hotovosti z bankomatu, internetové a online platby či platby u obchodníků, pomáhají snížit škody v případě zneužití či krádeži platební karty. Jedná se spíše o prevenci.
Limity si však nastavte v počítači. Pokud se pro tento rok rozhodnete například na cestě, kdy budete mít po ruce pouze mobilní telefon, nepůjde to. Limity lze nastavit pouze na počítači v internetovém bankovnictví. Mobilní aplikace to neumí. V plánu to však je, hlásí už nyní Fio bank.
Možnosti nastavení jsou pestré, v praxi myslete dopředu
Fio bank se rozhodla svým klientům poskytnout více způsobů, jak lépe ochránit peníze. To však neznamená, že je musíte využít všechny do posledního. Myslete na chvíle, kdyby vám příliš striktní nastavení zabezpečení platební limit mohlo způsobit problémy při placení.
CO VŠE VÍTE O FIO BANCE? Jedná se o ryze českou banku s českými majiteli Petrem Marsou a Romualdem Kopúnem. S jedním milionem klientů představuje Fio pátou největší banku v ČR, která od začátku svého působení aktivně prosazuje poskytování bankovních služeb bez poplatků.