Metropolitní družstvo je jednou z kampeliček, kam lidú ukládají své těžce vydělané peníze. Tato záložna měla hustou síť poboček po celé republice. Lidem nabízela spořící účty s úrokovou sazbou až 4% a termínované vklady.
V roce 2013 přestalo vyplácet vklady, protože Vrchní státní zastupitelství v Praze zablokovalo jeho peníze. V důsledku toho uzavřelo všech deset svých poboček. Jaké má problémy Metropolitní spořitelní družstvo – hrozí krach? Jelikož jde o jednu z největších záložen v ČR, která má více než deset tisíc členů, jsou tyto otázky oprávněné.
Metropolitní spořitelní družstvo – hrozí krach? Ptají se nejen novináři a klienti, ale i široká veřejnost. Tato záložna působila na českém trhu třináct let. Důvodem uzavření Metropolitního družstva bylo podezření, že jsou peníze používány pro trestnou činnost. Policie zatkla 17 lidí, kteří se měli podílet na vytunelování kampeličky. Tito lidé během tří let vyvedli na účty v Hong Kongu více než jednu miliardu korun. Docházelo kde ke schvalování mnohamilionových úvěrů za velmi výhodných podmínek. Podobné případy se přitom staly už v minulosti a házejí na kampeličky v očích klientů nepříznivé světlo.
Díky tomuto zavření nechalo Metropolitní spořitelní družstvo – hrozí krach v nejistotě přes 15 tisíc členů. V té době došlo i k uzavření další kampeličky – ostravské Unibon. Tyto družstevní záložny si získávaly klienty nabídkou vysokých úrokových sazeb a mnoho odborníků tvrdí, že tyto úroky měly být popudem pro Českou národní banku, aby začala s kontrolami záložen mnohem dříve.
Metropolitní spořitelní družstvo – hrozí krach? Kdyby ke krachu došlo, funguje od roku 2006 Fond pojištění vkladů a klienti díky němu nepříjdou o své peníze. V případě krachu fond vyplatí klientů jejich vklady až do výše sto tisíc eur.
Kampelička nebo tedy družstevní záložna je družstvo, které se zabývá přijímáním vkladů a poskytováním úvěrů i dalších peněžních služeb. V jednotlivých zemích mají různé právní uspořádání. V ČR jsou to družstva a například v Německu i akciové společnosti nebo společnosti s ručením omezeným. V roce 2001 byla založena Asociace družstevních záložen. Od ledna 2006 dohlíží na činnost kampeliček Česká národní banka. Rozdíl mezi kampeličkou a bankou je jednoduchý. V bance jsou jejími zákazníky klienti, v kampeličce jsou to členové. Pro využívání jejich služeb se musí pravnícká či fyzická osoba stát členem. Musí podepsat přihlášku, složit vklad člena a případně uhradit zápisné. Každý člen má pak právo na informace o hospodaření družstevní záložny, účastnit se členských schůzí a další.