Půjčky by se měly vždy řádně splácet v termínu, který je předem domluvený. Co ale dělat v situaci, kdy prostě na splátku nemáte dostatek peněz? Nejhorším řešením je tzv. strčit hlavu do písku a s poskytovatelem půjčky nekomunikovat. Nejen že tím nic nevyřešíte, ale budou Vám naskakovat další penále a sankce a z malého závazku se za krátkou dobu může stát obří dluh, který může skončit i exekucí Vašeho majetku.

Které společnosti umožují splátkový kalendář

Rozumným řešením takové situace je domluvit se s úvěrovou společností na tzv. splátkovém kalendáři. Jak takový splátkový kalendář funguje a které české bankovní a nebankovní společnosti jeho vytvoření umožňují?

Jaký je smysl splátkového kalendáře?

Splátkový kalendář přichází do hry v okamžiku, kdy dlužník nezvládá splácet svoji půjčku podle předem daného termínu splatnosti. Pokud se s věřitelem dohodne na vytvoření splátkového kalendáře, musí sice svůj dluh splácet dál, ale může si jej rozložit do většího množství splátek a nemusí tak naráz uhradit celou částku. Splátkový kalendář se stal celkem běžnou metodou, která je výhodná pro obě strany – věřitel dostane svoje peníze zpět a dlužník se vyhne vysokým sankcím či dokonce exekucím a navíc si může splátky rozdělit do přijatelné výše, kterou si v jeho situace bude moci dovolit.

Splátkové kalendáře u bankovních půjček

V bankovním sektoru je možnost vytvoření splátkového kalendáře běžným řešením a pokud klient projeví zájem a opravdu není schopen splácet podle původní smlouvy, splátkový kalendář pomůže jak jemu, tak bance. Pouze je potřeba se na jeho vytvoření domluvit a pokud k dohodě dojde, tak ji skutečně dodržovat – v opačném případě pak může dojít k tomu, že banka dluh předá jiné instituci a celková dlužná částka značně naroste. V případě potřeby umožňují svým klientům splátkový kalendář např. Česká spořitelna, Komerční banka a mnoho dalších bankovních institucí.

Splátkové kalendáře u nebankovních půjček

V kategorii nebankovních úvěrů nejsou splátkové kalendáře tak časté, ale i zde existují společnosti, které jeho vytvoření umožňují. V momentě, kdy nebudete schopni svůj úvěr splácet je každopádně důležité ihned informovat poskytovatele Vaší půjčky a zkusit se s ním na vytvoření splátkového kalendáře dohodnout – rozhodně nečekejte na to, až po Vás začne firma peníze sama vymáhat. V současné době umožňují vytvoření individuálního splátkového kalendáře např. SIM půjčka, Kouzelná půjčka, VATAonline, CreditON a celá řada dalších společností, nabízejících nebankovní úvěry.

Další možnosti, jak se vyhnout zbytečným sankcím

Kromě splátkového kalendáře existují i jiné alternativy, jak se vyhnout nebezpečí vysokých pokut za nesplácení půjčky. Jednou z nich je pojištění schopnosti splácet. To nabízejí zejména velké bankovní ústavy a díky němu se za malý poplatek můžete pojistit pro případy, kdy byste např. přišli o zaměstnání nebo nemohli splácet z důvodu dlouhodobé nemoci či úrazu. Další variantou, jak vyřešit situaci, kdy nemáte peníze na splátku, je prodloužení splatnosti půjčky. To se naopak týká především krátkodobých půjček a setkat se s ním můžeme u mnoha společností, jež nabízejí rychlé sms půjčky do výplaty. Důležité ale je prodloužit si půjčku včas – tedy ještě před datem splatnosti a uhradit příslušný poplatek. Někteří nebankovní poskytovatelé umožňují prodlužovat půjčku i opakovaně.

Hodnocení kategorie 4.5
Které společnosti umožňují splátkový kalendář? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 11 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 20. 6. 2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

60000
Výše půjčky 1 000 Kč - 60 000 Kč
Úrok od 0 %
Splatnost flexibilní
30000
Výše půjčky 1 000 Kč - 30 000 Kč
Úrok od 0 %
Splatnost 7 dní – 12 měsíců

Doporučujeme

Diskuze