Kreditní karty se staly běžnou součástí nabídek většiny tuzemských bankovních institucí. Jejich získání je relativně snadné a samotné banky často klienty lákají na největší výhody těchto karet – ať už jde o dlouhé bezúročné období, různé slevové programy nebo jiné benefity. Mnoho lidí si ale neuvědomuje rizika, jež jsou s používáním kreditní karty spojena. V tomto článku si hlavní výhody a zejména nevýhody kreditních karet rozebereme trochu podrobněji.
Kreditní kartu nabízí většina bank
Dnes už nabízejí kreditní kartu prakticky všechny významné banky, působící na našem území – sjednat si ji můžete u České spořitelny, Komerční banky, ČSOB, mBank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank a nedávno už je začala vydávat i Fio banka. Jedinými dvěma výjimkami z předních bank jsou pouze Air Bank a Equa bank, které zatím kreditní karty ve své nabídce nemají.
Hlavní přednosti kreditních karet
Mít vlastní kreditní kartu má samozřejmě celou řadu neoddiskutovatelných výhod – k těm největším patří zejména možnost půjčit si takto peníze zcela bez úroků, finanční rezerva pro situace, kdy nemáte dostatek vlastních prostředků, různé věrnostní a slevové programy, cashback při nákupech v partnerských obchodech nebo různá pojištění v ceně karty. To jsou všechno jednoznačné výhody a pro toho, kdo s penězi dokáže dobře hospodařit, může být kreditní karta dobrým pomocníkem.
Mnoho lidí si neuvědomuje, jaké jsou s kartou spojeny podmínky
Spousta lidí si ale kreditní kartu sjedná, aniž by jim bylo jasné, na jakém principu vlastně funguje a jaká jsou její rizika. Vybrali jsme několik základních věcí, se kterými by se měl předem seznámit každý, kdo o sjednání karty uvažuje:
Bezúročné období je lákavé, ale je třeba si jej pohlídat
Velkým lákadlem je samozřejmě především možnost bezúročného období, na které si můžete půjčit peníze na nákupy (v současné době se pohybuje od 45 do 55 dní). Je ale třeba si uvědomit, kdy vlastně toto období končí – vztahuje se totiž k určitému datu a mnoho lidí tak toto období překročí, aniž by si to uvědomili. Pak už kreditní karta tolik výhodná není, protože úroky jsou vyšší.
Další úroky jsou pak vyšší než u klasické bankovní půjčky
Pokud peníze během bezúročného období splatit nestihnete, budou vám účtovány úroky, které jsou podstatně vyšší než u standardní bankovní půjčky. Ve výsledku se vám tak karta může hodně prodražit, zvlášť pokud si nebudete její stav hlídat. Možnost finanční rezervy a nakupování téměř bez omezení je velmi lákavá, ale je nutné si účet pravidelně kontrolovat, abyste pak zbytečně neplatili příliš mnoho.
Pozor na některé skryté poplatky
Ještě než si kartu sjednáte, seznamte se s kompletním ceníkem a sazebníkem poplatků, abyste pak nebyli nepříjemně překvapení jednotlivými poplatky. U některých bank vás pak mohou zaskočit některé skryté poplatky za vybrané služby.
Výběry z bankomatu se u kreditní karty hodně prodraží
Obrovský rozdíl je mezi debetní a kreditní kartou v oblasti výběru peněz z bankomatu. Zatímco u obyčejné debetní karty jsou běžné buď výběry zdarma nebo za velmi nízký poplatek, u kreditních karet je tomu přesně naopak. Poplatky za výběr jsou velmi vysoké – může se jednat o částku okolo 100 Kč, často ale i mnohem vyšší částky. Navíc je třeba si uvědomit, že na tyto vybrané peníze už se bezúročné období nevztahuje.
Při žádosti o půjčku vám může vlastnictví kreditní karty uškodit
Posledním argumentem, proč je někdy dobré si sjednání kreditní karty rozmyslet, jsou případné komplikace při pozdější žádosti o půjčku. To, že máte kreditní kartu, se bere podobně, jako byste měli půjčku (i přesto, že kreditní kartu řádně splácíte) a karta vám tak může zkomplikovat schválení úvěru.