Jednou z ekonomických otázek, o nichž se velmi často diskutuje, je institut minimální mzdy a její výše, resp. zda vůbec má minimální mzda existovat. Faktem je, že lidé, pobírající pouze minimální mzdu mají opravdu hodně nízký plat, na druhou stranu tuto částku pobírá jen nepatrné množství lidí.
Zvýšení minimální mzdy v letošním roce
Podobně jako v uplynulých letech, tak i letos došlo k navýšení minimální mzdy. Od 1. ledna 2019 tak její výše činí 13 350 Kč (hrubého). O konkrétní částce se jako každý rok vedla dlouhá jednání, nakonec mohli být zástupci odborů spokojení, protože výsledné zvýšení se hodně přiblížilo jejich požadavku. Nyní tak minimální mzda činí přibližně 42 % průměrné mzdy
Vývoj minimální mzdy v posledních letech
Poslední roky byly ve znamení prudkého zvyšování minimální mzdy. Zatímco ještě v roce 2003 bylo minimum pouhých 6 200 Kč (36,90 Kč na hodinu) a v roce 2007 rovných 8 000 Kč (48,10 Kč na hodinu), tak od roku 2015 je nárůst velmi výrazný a částka se pravidelně každý rok zvedá. Hranici deseti tisíc poprvé překročila v roce 2017, kdy se zarovnala na 11 000 Kč, o rok později stoupla na 12 200 Kč a letos už na výše zmíněných 13 350 Kč, což znamená 79,80 Kč za hodinu práce.
Plánované změny pro rok 2020
Dá se předpokládat, že tento trend bude vzhledem k aktuální vnitropolitické situaci a složení vládnoucí koalice pokračovat i v následujících letech. Např. ministryně práce a sociálních věcí požaduje, aby minimální mzda činila hned 50 % mzdy průměrné – pokud by k tomu skutečně došlo, byla by v příštím roce zvýšena až na cca 17 400 měsíčně. K tomu sice pravděpodobně nedojde, ale dá se předpokládat, že překročí hranici 14 000 a v roce 2021 by zaměstnanci s minimální mzdou měli pobírat nejméně 15 000 Kč měsíčně.
Na co všechno má výše minimální mzdy vliv?
Ne každý ví, že zvýšení minimální mzdy není pouze o tom, že ti nejchudší zaměstnanci dostanou přidáno. Její výše totiž ovlivňuje i zaručenou mzdu, což znamená, že automaticky se zvýší platy i mnoha dalším zaměstnancům, podle toho, do jaké skupiny jejich práce spadá – jedná se celkem o osm skupin, u té nejvyšší se letos zaručená mzda zvýšila na 26 700 Kč (159,60 Kč na hodinu). Podrobnější informace o zaručené mzdě najdete např. v tomto článku - https://www.ospzv-aso.cz/obsah/71/minimalni-zarucena-mzda-2019/23519-
Minimální mzda má ale vliv i na na řadu dalších položek – podle ní se určuje i minimální odvod na zdravotní pojištění, některé sociální dávky a např. u nezaměstnaných se upravuje maximální částka, kterou si mohou přivydělat, aby zároveň nepřišli o podporu v nezaměstnanosti.
Výhody zvýšení minimální mzdy
Výhody navyšování minimální mzdy jsou pro některé pracovníky celkem jasné – ti, kteří ji pobírají, budou mít vyšší plat (pokud ovšem kvůli jejímu zvýšení nepřijdou o práci), stejně tak se zvedne i zaručená mzda, takže si polepší i lidé s vyššími platy. Jak již bylo zmíněno, lidé, jenž pobírají podporu v nezaměstnanosti si budou moci legálně přivydělat více, aniž by o nárok na podporu přišli, pro řadu lidí pak může být vyšší minimální mzda motivací, aby si našli práci.
Nevýhody zvyšování minimální mzdy
I když si to hodně lidí neuvědomuje, tak nejen zvyšování, ale samotná existence minimální mzdy má řadu negativ. Je to samozřejmě komplikace především pro zaměstnavatele – těm se při každém zvýšení výrazně zvednou náklady na mzdy pro své zaměstnance a někdy to pro ně může být až likvidační. To ale platí i pro zaměstnance – řada zaměstnavatelů si už prostě nebude moci dovolit zvýšenou minimální mzdu vyplácet a mnoho lidí tak přijde o práci. Důsledky zvyšování minimální mzdy jsou ale daleko rozsáhlejší, může se promítnout například do zvýšení inflace nebo vyšších cen zboží.