Kryptoměny, jako alternativní digitální platidlo, jsou v poslední době čím dál diskutovanějším tématem a to nejen mezi mladší generací, ale obecně ve světě finančnictví. Pojďme si ve stručnosti shrnout základní informace o těžbě kryptoměn, o tom, co je k tomu potřeba mít a zda se ještě vůbec jejich těžba v dnešní době vyplatí.
Těžba některých kryptoměn se stále může vyplatit
Na otázku, zda se vyplatí těžit doma kryptoměny asi neexistuje jednoznačná odpověď. Jednotlivých kryptoměn je už více než tisíc a zatímco u některých to smysl dává, u jiných už je to zbytečné – zatímco dříve se třeba těžbou bitcoinu daly vydělat velké peníze, dnes už je na to pozdě. Je tedy třeba důkladně zanalyzovat aktuální situaci, případně se poradit s odborníky, do čeho má smysl investovat a kde je to naopak zbytečné a spíše jen ztráta času.
Aby mělo těžení smysl, je třeba mít dostatečně výkonné zařízení
Předně je třeba si uvědomit, že na těžení kryptoměn není vhodný jakýkoli běžný počítač či notebook. Je nutné mít dostatečně výkonné zařízení s dostatkem kvalitních grafických karet. Asi není třeba dodávat, že takový stolní počítač není zrovna levnou záležitostí a jedná se o investici v řádu desítek tisíc korun. I zde můžeme jen doporučit poradit se s profesionály, kteří vám v případě zájmu o kryptoměny doporučí, jak začít a na co si dát největší pozor.
Těžit Bitcoin už dnes na běžném PC nemá smysl
Bitcoin je bezkonkurenčně nejznámější a je pro většinu lidí v podstatě synonymem pro kryptoměny. Svoje nejsilnější období už ale má za sebou a i vzhledem k tomu, jak dlouho už je na trhu, už dnes jeho domácí těžba nemá smysl – jen samotné platby za energie by vás vyšly mnohonásobně více, než kolik byste dokázali vytěžit. Jiná situace je ale u jiných kryptoměn, jako třeba ethereum a řada dalších. Pokud vás zajímají bližší podrobnosti o tom, jak si jednotlivé kryptoměny vedou, doporučujeme sledovat unikátní srovnávací portál www.coinario.com, kde najdete maximum informací o všech důležitých kryptoměnách a dozvíte se vždy aktuální novinky. Web je dostupný v angličtině a lze ho doporučit nejen zkušeným uživatelům, ale i začátečníkům, kterým přinese spoustu cenných rad a informací.
Situace na trhu se neustále mění, letošní rok byl hodně zajímavý
Letošní rok byl skutečně velmi dramatický a kdo sleduje vývoj na trhu, možná byl překvapený, k jak prudkým změnám došlo. Zatímco ještě v prosinci 2017 dosáhl bitcoin historického maxima, kdy se jeho hodnota vyšplhala až na 18 700 dolarů, hned začátkem tohoto roku přišel prudký pokles – už únor 2018 přinesl pád na pouhých 8063 dolarů. Pak sice došlo k mírnému posílení, nicméně v dalším průběhu roku kurz dále klesal a 7.prosince 2018 spadl na 3370 amerických dolarů. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet v dalších měsících a letech a zda např. nedojde k tomu, že místo bitcoinu se lídrem mezi kryptoměnami stane někdo jiný.
Někteří odborníci jsou ke kryptoměnám skeptičtí, jiní vidí budoucnost optimisticky
Část odborné veřejnosti se domnívá, že kryptoměny žádnou velkou budoucnost nemají – za neperspektivní je označil např. známý investor Warren Buffett nebo miliardář George Soros. Na druhou stranu celá řada odborníků je přesvědčena o tom, že kryptoměny budoucnost mají a v následujících letech bude jejich význam stoupat. Nechme se tedy překvapit, jak se situace vyvine – v každém případě ale platí, že kryptoměny mají oproti klasickým penězům spoustu neoddiskutovatelných předností a stojí za to se jimi zabývat. Časem se třeba stanou plnohodnotnou konkurencí ke klasickým platidlům, jaká se dnes běžně používají.