U výběru vhodné půjčky se obvykle řídíme různými faktory – nejčastěji se lidé rozhodují např. podle úrokové sazby, poplatků, roční procentní sazby nákladů (RPSN), maximální výše půjčky nebo možné celkové doby splácení. Zatímco v bankovním sektoru žádné velké riziko nehrozí a rozhodně se klienti nemusejí bát žádných podvodů, u nebankovních půjček už je nutné dávat si velký pozor – spousta nabídek na úvěr je totiž podvodných a nejčastěji se jedná o půjčky s poplatkem předem.
Typické podvodné půjčky
Právě úvěry s poplatkem předem jsou asi nejtypičtějším příkladem podvodné půjčky. Obvykle je lidé inzerují např. na internetu v různých diskusních fórech nebo na diskusích pod články, dále se objevují vylepené venku na ulici či na nástěnkách v obchodech, můžete je také dostat třeba i do poštovní schránky a často bývají zveřejněny i v různých novinách nebo jiných tiskovinách. Tyto půjčky jsou často typické tím, že u nich není uvedený žádný název firmy nebo webové stránky, ale z kontaktních údajů je v nich uvedeno pouze telefonní číslo, případně mailová adresa. Vyřizování pak probíhá tak, že člověk, který půjčku inzeruje po vás bude chtít – ať už při osobní schůzce nebo při telefonickém kontaktu – abyste ještě před poskytnutím půjčky uhradili poplatek, obvykle se slovy, že úvěr už máte schválený. Takový poplatek je ale často poměrně vysoký (někdy až v řádu několika tisíců) a poté, co jej uhradíte, s vámi dotyčný buď přestane komunikovat, nebo vám sdělí, že žádost byla zamítnuta. Nakonec tak nebudete mít ani slíbenou půjčku ani peníze, jež jste v dobré víře zaplatili za její vyřízení.
Korunový poplatek předem nevadí
Existuje pouze jedna výjimka, kdy poplatek předem není žádný problém a můžete jej uhradit zcela bez obav. Jedná se o půjčky, nabízené na bezpečných a prověřených webových stránkách a od spolehlivých úvěrových společností. Jde o tzv. ověřovací poplatek, jehož účelem je pouze ověření, že bankovní účet je skutečně psaný na vaši osobu (řada společností má totiž vlastnictví bankovního účtu jako jeden ze základních požadavků). Poplatek činí obvykle symbolickou jednu korunu takže i kdyby vám úvěr nebyl schválen, nemáte co ztratit.
Další příklady podvodných půjček
Zatím jsme se bavili pouze o půjčkách s poplatkem předem, kromě nich ale existují i jiné druhy podvodných půjček, na něž byste si měli dát pozor a vyhnout se jim. Dalším takovým příkladem jsou půjčky, u nichž je nutné nejdříve zatelefonovat na placenou linku. Většinou se jedná o vysoce předražená placená čísla, kde minuta hovoru může stát až kolem 90 Kč. To už je problém sám o sobě, nehledě na fakt, že operátorka na druhé straně celý hovor záměrně co nejvíc protahuje, aby takto firma vydělala co nejvíc peněz. Nejhorší na tom ale je fakt, že žádnou půjčku nakonec stejně nedostanete a jediným výsledkem bude vysoká faktura za telefon (nebo bleskově provolaný kredit).
Jak se podvodným půjčkám vyhnout?
Základní radou je samozřejmě nikdy nebrat půjčky s vysokým poplatkem předem (bez ohledu na to, že vám bude někdo slibovat, že půjčku určitě dostanete) a pro sjednání úvěru nikam netelefonovat, ale vyřídit si jej přes internet, případně na pobočce dané úvěrové společnosti. Pokud ale chcete mít opravdu jistotu, že jste si vybrali prověřeného a spolehlivého poskytovatele půjčky, doporučujeme použít některý ze srovnávačů, které zahrnují pouze bezpečné půjčky, na něž se můžete spolehnout. Na jednom z nich se právě nacházíte, k dalším kvalitním webům, zaměřeným na srovnání půjček, patří např. PůjčkyHned.cz, ParádníPůjčky.cz nebo finanční portál Půjčko.cz.