Češi jsou známí jako vášniví chataři a chalupáři. Nejeden Čech na víkendy doslova utíká ze svého rušného městského bytu na chatu ležící v ústraní české přírody, kde “lišky dávají dobrou noc”. Je vcelku logické, že české banky za určitých podmínek poskytují i hypotéky na rekreační objekty. Stačí vědět, jak na to.

Hypotéka na chatu nebo chalupu

Definice hypotéky je jednoduchá. Jedná se speciální druh účelové půjčky, kterou lze použít pouze na nákup nemovitosti určené k bydlení. Chaty či chalupy jsou však brané jako rekreační nemovitosti využívané k rekreačním účelům, tedy k občasnému, nikoliv trvalému užívání (např. o víkendu, na dovolenou či celé léto). Aby zájemce získal hypoteční půjčku i na rekreační objekt, musí vybraná nemovitost splňovat hned několik podmínek.

Zájem o chaty a chalupy každým rokem roste

České chalupářství je poměrně stará tradice s hlubokými kořeny, která se stále daří držet na výsluní. V posledních letech zájem Čechů o koupi rekreačních objektů dokonce roste a banky každý rok evidují zvýšený počet žádostí o hypotéky na koupi chaty či chalupy.

Mezi nejčastější zájemce o koupit rekreační nemovitosti patří především rodiny s dětmi, které vlastní chatu vnímají jako další způsob trávení volného času mimo město nejlépe v přírodě, starší generace a také lidé pracující například na volné noze, kteří hledají menší bydlení v klidném prostředí avšak s dobrou dostupností do města.

5 podmínek, které musí rekreační objekt splňovat

Celkem musí rekreační objekt splňovat pět základních podmínek, aby bylo možné využít k jeho koupi hypotéku. Pokud je chalupa nebo chata nesplňuje, banka žádost o hypotéku shodí ze stolu, jak se říká. 

První podmínkou je číselné označení nemovitosti. Mezi chalupou a chatou existuje zásadní rozdíl. Chalupa neboli venkovská stavení má přiděleno číslo popisné, v případě rekreačních chat hovoříme o čísle evidenčním. Druhou podmínkou je stejný majitel jak chalupy, tak pozemku, na kterém chalupa či chata stojí. Hypotéku nelze získat, pokud je rekreační objekt postaven na pronajatém pozemku. 

Rovněž přístupová cesta by neměla vést přes cizí soukromý pozemek (např. sousedova zahrada). Bezproblémový přístup je tedy třetí podmínka. Za čtvrté je nezbytné připojení k elektrické a vodovodní sítí. Nemusí jít přitom o přípojku na veřejný vodovod, postačí i vlastní studna.

Hypotéku je jednodušší získat na rekreační objekt vybavený tak, aby jej bylo možné bez problémů obývat po celý rok. Vybraná chata nebo chalupa by proto měla mít dostatečnou vybavenost, kterou představuje kuchyň, koupelna i splachovací toaleta.

Jak a čím ručit u hypotéky na chatu nebo chalupy

Stejně jako u klasické hypotéky i v případě koupě chaty či chalupy bude banka vyžadovat zajištění úvěru nemovitostí. Zde je třeba počítat s pár odlišnostmi oproti hypotéce na běžný byt či dům k celoročnímu užívání.

Za prvé vám banka neposkytne 90 ani 80 % hodnoty nemovitosti. Většina bank na rekreační objekt poskytne hypotéku ve výši maximálně 70 % z hodnoty oceňované nemovitosti. Pokud žadatel k ručení použije vybraný rekreační objekt, musí mít našetřeno nebo jinak pokryto alespoň 30 % její hodnoty. Ovšem, pokud žadatel k zajištění hypotéky použije jinou nemovitost s vyšší hodnotou, může na hypotéku klidně získat částku, která pokryje celou její kupní cenu. 

Pozor je třeba dát si také u výše požadované částky, respektive u spodního limitu. Banky obvykle neposkytují hypotéky nižší než 200 až 300 tisíc korun. Pokud by byla chata či chalupa levnější, bude žadatel s největší pravděpodobností odkázán na méně výhodný spotřebitelský úvěr.

Hodnocení kategorie 4.5
Hypotéka na chatu nebo chalupu hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 21 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 8. 9. 2020. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Inzerce

Doporučujeme

Diskuze